Najpierw go uratowali, teraz został wypuszczony! BIELIK z Wielkopolski NA WOLNOŚCI!

2021-04-23 18:00
Bielik wypuszczony na wolność w Wielkopolsce
Autor: RDLP Poznań Bielik wypuszczony na wolność w Wielkopolsce

Dzięki wspólnym wysiłkom leśników z Nadleśnictwa Włoszakowice, pracowników Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu oraz ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów odnaleziony niespełna dwa tygodnie temu bielik odleciał ku wolności. - To najlepszy gest jaki możemy zrobić dla przyrody, zwłaszcza dziś kiedy obchodzimy Światowy Dzień Ziemi - zaznaczają wielkopolscy leśnicy. Przeczytajcie więcej na naszej stronie internetowej.

Leśnicy z Nadleśnictwa Włoszakowice na swoim terenie znaleźli osłabionego bielika, który nie potrafił wzbić się w powietrze i zachowywał się nienaturalnie. Dzięki pomocy ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów ptak został odłowiony i odwieziony do Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu.

Tam przez 10 dni pod czujnym okiem Henryka Mąki specjalisty od ptaków drapieżnych dochodził do siebie. Okazało się, że ptak był otruty. 

Bezpośredni kontakt z człowiekiem dla ptaków, ale i dla każdego dziko żyjącego zwierzęcia, jest niebywałym stresem. Dlatego niezmiernie ważne jest to, aby nasza pomoc opierała się przede wszystkim na wiedzy, a nasze działania żeby były szybkie, zdecydowane i skutecznie 

mówi Henryk Mąka ze Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu. Na szczęście w tym przypadku zastosowana terapia witaminowa pomogła i ptak szybko wrócił do zdrowia.

Raport z anteny 23.04, godz.10

Zanim jednak bielik wzbił się w powietrze, został zaobrączkowany został przez prof. Tadeusza Mizerę z UP w Poznaniu srebrną obrączką AX3754 oraz czarną obrączką obserwacyjną P945. Dzięki temu miłośnicy ptaków będą mogli śledzić jego dalsze losy.

Stosunkowo rzadko zdarza się, że udaje nam się wrócić skrzywdzone przez człowieka ptaki szponiaste naturze. Tym razem dzięki szybkiej reakcji i dobrej współpracy ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów oraz pracowników Nadleśnictwa Włoszakowice i oczywiście nieocenionej pomocy Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Czempiniu wszystko zakończyło się szczęśliwie

przyznaje prof. Tadeusz Mizera.

Po obrączkowaniu i przygotowaniu do transportu pacjent udał się w godzinna podróż z Czempinia do Nadleśnictwa Włoszakowice, gdzie został wypuszczony w pobliżu miejsca odnalezienia.

QUIZ. Historia Poznania. Myślisz, że znasz miasto, w którym mieszkasz?

Pytanie 1 z 10
W którym roku Poznań otrzymał prawa miejskie?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE