Małe dziecko próbuje otworzyć okno

i

Autor: GettyImages Włocławek. 2-letnie bliźniaki siedziały na parapecie okna 3. piętra

Możesz wymienić okna za darmo? W jaki sposób?

2023-02-23 11:15

Okazuje się, iż nawet na wymianę okien w domach możemy dostać dofinansowania. W 2023 istnieje kilka programów z których można skorzystać. Sprawdź, kto może skorzystać z dotacji. Jakie warunki trzeba spełnić? Kto może wymienić okna zupełnie za darmo?

Większość Polaków nie wie, że można ubiegać się o dofinansowanie do wymiany okien. Wysokość dopłat zależy od zakresu prac i dochodów. O 100-procentowe dofinansowanie do wymiany okien mogą ubiegać się osoby o najniższych dochodach. 

Darmowa wymiana okien: kto może starać się o dofinansowanie?

O 100-procentowe dofinansowanie do wymiany okien mogą ubiegać się osoby o najniższych dochodach. Będą mogli skorzystać z całkowitej dopłaty do kompleksowej termomodernizacji swojego domu. O dofinansowanie może się starać każda osoba wpisana w księgi wieczyste jako właściciel domu. Dotacja nie jest przyznawana lokatorom czy osobom wynajmującym daną nieruchomość.

Pieniądze na wymianę okien możemy uzyskać z kilku programów np. Czyste Powietrze czy Ciepłe Mieszkanie – informuje muratorplus.pl. 

Priorytet termomodernizacji nad wymianą kopciuchów oraz możliwość 100-procentowego dofinansowania inwestycji to nie jedyne zmiany w programie Czyste Powietrze 3.0. W 2022 roku trzeba było rozliczyć wymianę „kopciucha”, a dopiero później wykonać termomodernizację domu. Od 2023 rozliczane najpierw są zadania polegające na termomodernizacji, a dopiero przed końcowym rozliczeniem, beneficjent musi pokazać, że wymienił kopciucha na źródło niskoemisyjne.

Co ciekawe, dla mieszkańców bloków przygotowano program Ciepłe Mieszkanie. W jego ramach można uzyskać od 15 tys. do 17,5 tys. zł. Wysokość dofinansowania na termomodernizację zależy od dochodu, podobnie jak w programie Czyste Powietrze Pieniądze nie dostają jednak bezpośrednio mieszkańcy bloków, a środki rozdziela gmina.

Kiedy złożyć wniosek na dofinansowanie do wymiany okien?

Jeżeli przy wymianie kopciucha nie wykonałeś przy tym wymiany okien i ocieplenia ścian, to teraz możesz złożyć wniosku. Na termomodernizację przysługuje teraz dotacja w wysokości od 33 tys. zł w I grupie (dochody poniżej 135 tys. zł rocznie) do 79 tys. zł w grupie III (dochody do 1090 zł na osobę w rodzinie).

Aby dostać dofinansowanie do wymiany okien, przenikalność cieplna dla okien nie może być większa niż 0,9 W/(m²·K), dla drzwi wejściowych 1,3 W/(m²·K), a podane wartości muszą być potwierdzone deklaracjami producenta. Konieczny jest też audyt energetyczny budynku.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE