Młodzi poznaniacy uczą się zarządzać pieniędzmi! Zaprojektowali własną walutę

2020-10-26 12:46 Ewa Stefanowicz
Młodzi poznaniacy uczą się zarządzać budżetem.
Autor: Mariusz Mastalerek Młodzi poznaniacy uczą się zarządzać budżetem.

Dobre zarządzanie finansami to bardzo ważna umiejętność. Dlatego warto uczyć się tego już od najmłodszych lat. Stąd projekt Matematyka w portfelu. Młodzi poznaniacy zaprojektowali własną walutę. Później przy jej pomocy będą na własnej skórze uczyć się, czym są podatki oraz ile kosztuje codzienne życie.

Dobre zarządzanie pieniędzmi to niezwykle pożyteczna umiejętność. Bardzo ważne jest, by kształcić ją od najmłodszych lat. Dlatego uczniowie klas 4-6 z Europejskiej Szkoły Aktywnej Edukacji Olimpijczyk w Poznaniu biorą udział w projekcie Matematyka w portfelu.

Uczniowie projektują własną walutę

Projekt Matematyka w portfelu ma nauczyć dzieci dobrego zrządzania budżetem, zwrócić ich uwagę na koszty codziennego życia, a także nauczyć trudnej sztuki negocjacji.

Posłuchaj całej rozmowy z autorem projektu:
ESKA XD #006

Młodzi dorośli zaczęli od stworzenia własnej waluty. Wydrukowane pieniądze trafią do rodziców, którzy dadzą pierwszą lekcję dorosłości, czyli odprowadzą podatek. Później trzeba opłacić mieszkanie, jedzenie i rachunki. Dzieci będą musiały wynegocjować z rodzicami jak najlepsze stawki.

Na szczęście zarządzanie budżetem to nie same przykre wydatki. Uczniowie zaplanują wyjazd na wakacje czy remont pokoju.

W międzyczasie na zajęciach prowadzący projekt nauczyciel matematyki Mariusz Mastalerek opowie swoim wychowankom o historii pieniądza czy rodzajach podatków. Wyjaśni także "dorosłe" pojęcia takie jak: stopy procentowe, dochód, dług, kredyt, pożyczka, inflacja itp.

Projekt "Matematyka w portfelu" powstał dzięki grantowi z programu mPotęga. W ten sposób uczniowie nie tylko teoretycznie poznają podstawy zarządzania pieniędzmi, ale też zastosują matematykę w praktyce. Wszak planowanie budżetu wymaga zrobienia wielu obliczeń.

Zabawa w dorosłość potrwa do 18 grudnia. Zwieńczeniem będzie mini gala. Tam najlepsi księgowi otrzymają puchary.

Partnerem społecznym projektu jest Fundacja Jeden Uniwersytet.

O przebiegu projektu i jego wartości najlepiej opowiedzą jego uczestnicy, uczniowie Europejskiej Szkoły Aktywnej Edukacji Olimpijczyk w Poznaniu:

Co projekcie mówią jego uczestnicy? Posłuchajcie wypowiedzi uczniów: