nowe mieszkanie

i

Autor: gettyimages MRiT: podawanie ceny mieszkań w ogłoszeniach od deweloperów będzie oowiązkowe

Mieszkania w końcu będą tańsze? Co w tym może pomóc?

2023-03-23 11:26

Portal ogłoszeniowy Nieruchomosci-online.pl przeprowadził badania nastrojów pośredników, z których wysuwają się optymistyczne prognozy. W pierwszym kwartale tego roku ceny kawalerek mają się ustabilizować, a w przypadku większych mieszkań mogą już nieznacznie spaść. Czy taki trend utrzyma się na dłużej?

Czy w pierwszym kwartale 2023 roku ceny mieszkań wzrosną? Według badanych pośredników przez portal Nieruchomosci-online.pl większość z nich uważa, iż ceny nieruchomości nie wzrosną w żadnym segmencie. Czy w związku z tym możemy liczyć, iż ceny pójdą nieco w dół?

Ceny mieszkań 2023: czy pójdą w dół?

Według badanych pośredników ceny kawalerek powinny ustabilizować się i takiego zdania jest 47 proc. badanych. Utrzymania obecnych stawek za metr kwadratowy można spodziewać się również w przypadku działek budowlanych (43 proc. głosów). Okazuje się jednak, iż pośrednicy najbardziej spodziewają się spadku cen w przypadku większych mieszkań i domów jednorodzinnych. Jednak zaznaczają, iż mogą być to kwoty bardzo nieznaczne, wręcz kosmetyczne.

- W większe obniżki wierzą tylko nieliczni eksperci rynku nieruchomości. Jak wynika z ocen środowiska, klienci z gotówką nadal będą dominować i z upływem kolejnych miesięcy zaczną już na dobre dyktować warunki cenowe. Ten, kto w najbliższych miesiącach będzie zmuszony do sprzedaży, przekona się do sprzedaży z mniejszym zyskiem - mówi cytowana w komunikacie prasowym, Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online .pl.

W najbliższych miesiącach mocny ma nadal być rynek najmu. Poniekąd spowodowane jest to faktem, iż wiele osób po prostu na mieszkania nie stać. W ostatnim czasie znacząco spadła zdolność kredytowa Polaków.

Z badania wynika, że w najbliższym czasie nie widać przesłanek, które pozwalałyby wierzyć w większą aktywność ze strony kupujących.

Więcej chętnych na mieszkania nie będzie? Potrzebny impuls

Aby sytuacja mogła się zmienić i aby Polacy zaczęli kupować więcej mieszkań potrzebne jest istotne zwiększenie zdolności kredytowej, która zależy od czterech czynników: stóp procentowych, wynagrodzeń, cen nieruchomości i kosztów utrzymania. Czy jest to obecnie realne? Według ekspertów obecnie najbardziej prawdopodobny jest spadek cen nieruchomości, natomiast wynagrodzenia realnie od lata 2022 r. spadają, stopy procentowe raczej nie zostaną obniżone w najbliższym roku, a koszty utrzymania gospodarstw domowych, nawet przy spadku inflacji, będą jedynie mniej rosnąć.

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe przesłana przez banki i SKOK–i do BIK spadła o 37,6 proc. w lutym 2023 w ujęciu rdr – poinformowało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). O kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 19,02 tys. potencjalnych kredytobiorców, co oznacza spadek o 37,4 proc. w ujęciu rocznym (30,41 tys. wniosków), ale wzrost o 43,5 proc. w ujęciu miesięcznym.

Jak przekazano, średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w lutym 2023 r. wyniosła 359,7 tys. zł i była niższa o 0,3 proc. w stosunku do lutego 2022 r. Była jednak o 4,0 proc. wyższa w porównaniu do stycznia br.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!