Mokradła

i

Autor: Piotr Dobosz RDLP w Poznaniu

Leśnicy ratują bagna! Zatrzymają 2 mln m3 wody, co równa się liczbie 769 basenów olimpijskich!

2023-02-07 14:41

Uratują 2 miliony metrów sześciennych wody, co równa się liczbie 769 basenów olimpijskich! Nadleśnictwa dyrekcji poznańskiej na ratowanie bagien wydadzą 55 milionów złotych.

Leśnicy przywracają na bagnach wodę! Na tych terenach, które w przeszłości zostały osuszone. Oczyszczają rowy z mułu, budują specjalnie progi, dzięki którym woda zostaje na danym terenie, czy doprowadzają ją do zbiorników.

- Wysychające torfowisko to nie tylko zagłada wielu gatunków roślin, zwierząt, ale również emisja zgromadzonego w nim dwutlenku węgla - jednej z przyczyn ocieplania klimatu

mówi nam Tomasz Maćkowiak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. I dodaje, że mokradła to obszary niezwykle cenne przyrodniczo.

- Filtrują wodę opadową, zmniejszają ryzyko powodzi, są przebogate pod względem bioróżnorodności, a dodatkowo stanowią naturalny, olbrzymi magazyn dwutlenku węgla.

Nadleśnictwa dyrekcji poznańskiej na ratowanie bagien wydadzą 55 milionów złotych. Pozwoli to zatrzymać 2 miliony metrów sześciennych wody, co równa się liczbie 769 basenów olimpijskich.

Jak dobrze znasz tabliczkę mnożenia?

Pytanie 1 z 27
2x8=?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE