Wydarzenie

Kolorowy Marsz na TAK przeszedł ulicami Poznania. Wiosenny pochód na Światowy Dzień Zespołu Downa

Już po raz ósmy ulicami Poznania przeszedł kolorowy, pozytywny Marsz na TAK zorganizowany przez Stowarzyszenie na Tak. Ma on związek z obchodzonym 21 marca pierwszym dniem wiosny, ale także z Światowym Dniem Zespołu Downa. Marsz ruszył po godzinie 10:00 z Placu Wolności ulicami Nowowiejskiego, 23 Lutego i alejami Marcinkowskiego, na powrót w stronę Placu Wolności. Wydarzenie zgromadziło tłumy ludzi.

Marsz na Tak w Poznaniu po raz ósmy

To już ósmy Marsz na Tak z okazji pierwszego dnia wiosny i Światowego Dnia Zespołu Downa. - Ósmy Marsz na Tak, celebrujemy pierwszy dzień wiosny i Światowy Dzień Zespołu Downa. Uświadamiamy poznaniaków, że są to osoby pełne entuzjazmu i pasji, i radości na co dzień, które z siebie oni dają dla nas. - powiedziała nam Zofia Blandzi pracownik Działu Wsparcia i Rozwoju Stowarzyszenia Na Tak.

Sukces frekwencyjny marszu w Poznaniu

- Jesteśmy pod wrażeniem, bo nie spodziewaliśmy się tylu ludzi. Jest po prostu porównywalnie sprzed pandemią. - Dodała Zofia Blandzi. - Mam pod opieką dzieci z niepełnosprawnością. (...) To fajna idea, fajnie, że możemy wyjść na ulicę, pokazać się, jest to przyjazna atmosfera, wzruszająca. - powiedziała nam wychowawczyni w Przedszkolu Specjalnym nr 164 na ul. Libelta w Poznaniu, Anna Gulczyńska. 

Dlaczego 21 marca jest Dniem Zespołu Downa?

- To nawiązuje do trisomii dwudziestego pierwszego chromosomu. Dwudziesty pierwszy, ponieważ ta 21. para chromosomu jest jak 21 marca, trójka, jak marzec, dlatego nawiązuje to do dzisiejszej daty. - powiedziała nam o idei Światowego Dnia Zespołu Downa pracowniczka Działu Wsparcia i Rozwoju Stowarzyszenia Na Tak.