rozliczenie PIT 2023

i

Autor: gettyimages Od kiedy można rozliczyć PIT w 2023? Do kiedy trzeba rozliczyć zeznanie podatkowe za 2022?

Kilkaset złotych w 10 dni? Nie czekaj z rozliczeniem PIT!

2023-03-13 12:42

W tym roku wielu Polaków może doczekać się dosyć pokaźnych zwrotów z PIT-ów! Chociaż czasu na złożenie swojej deklaracji jest jeszcze bardzo dużo, nie warto z tym czekać. Administracja skarbowa odda nadpłaty nawet w ciągu 10 dni.

Czasu na rozliczenie z Urzędem Skarbowym jeszcze jest dużo. Mamy na to czas do 2 maja. Jednak jeśli chcemy szybko otrzymać zwrot nadpłaty podatku, który być może nam przysługuje, warto się pośpieszyć. Jak informuje resort finansów, zwrot podatku można uzyskać nawet w 10 dni, chociaż fiskus ma na to półtora miesiąca. Jak najszybciej otrzymać zwrot podatku?

Do tej pory 6 mln podatników złożyło rozliczenie podatkowe za 2022 r., 4 mln Polaków zrobiło to za pośrednictwem systemu e-PIT - podał we wtorek wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że już 2,5 mln podatników dostało zwroty, ich łączna kwota to 4 mld zł.

Kiedy można liczyć na zwrot z PIT?

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska powiedziała, że zwrot podatku otrzyma w tym roku co najmniej 15 mln podatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Wszystko to efekt Polskiego Ładu, który wprowadził bardzo zmian w systemie. Okazuje się, iż nadpłat w podatku jest bardzo dużo, bo m.in. od stycznia do czerwca 2022 r. podatnicy rozliczali się według 17 proc. stawki PIT, natomiast od lipca do grudnia – według 12 proc. 

Kto może liczyć na zwrot? I jak będzie on wysoki? Jak informuje dziennik "Fakt" w przypadku emerytów zwrotu ze skarbówki mogą spodziewać się osoby, których świadczenia były w 2022 r. wyższe niż 2500 zł brutto. Zwrotów mogą się również spodziewać zatrudnieni na umowie zlecenie oraz umowie o pracę. W tym przypadku zwolniona z podatku była pensja do kwoty 3100 zł. Pracujący nie mogą jednak liczyć na tak duże przelewy, jak emeryci. I tak np. w przypadku pensji brutto na poziomie 4 tysięcy zwrot może wynosić 210 zł, na poziomie 5 tysięcy około 460 złotych.

Zwroty PIT - rekordowe kwoty w tym roku!

Z wyliczeń ministerstwa wynika, na podstawie wygenerowanych PIT-ów w usłudze Twój e-PIT, czyli na podstawie PIT-11, że ten rok będzie rekordowy, zarówno jeśli chodzi o liczbę zwrotów, jak i ich kwotę. Jak najszybciej otrzymać zwrot nadpłaconego podatku? Najlepiej skorzystać z usługi Twój e-PIT i zaakceptować wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE