RZESZÓW. Podstawówka na Staromieściu do rozbudowy. Powstanie też hala sportowa

i

Autor: pixabay

Edukacja

Już niebawem ruszy rekrutacja do szkół podstawowych. Oto najważniejsze informacje

2024-04-03 10:52

Już za chwilę wystartuje rekrutacja do szkół podstawowych w Poznaniu na rok 2024/2025. Jak podkreślają urzędnicy każde dziecko, których rodzice złożą wniosek do szkoły obwodowej - znajdzie swoje miejsce. Jakie są najważniejsze informację związane z rekrutacją?

Poznań: kiedy rusza rekrutacja do szkół podstawowych?

Rekrutacja w publicznych szkołach podstawowych na terenie Poznania rusza już za kila di. Złożyć wniosek o przyjęcie do placówki będzie można między 8 a 24 kwietnia.

Kiedy natomiast ogłoszone zostaną wyniki rekrutacji? Ogłoszenie listy kandydatów odbędzie się 30 kwietnia o godzinie 12:00, a potwierdzenie przez rodzica kandydata woli, by ten chodził do danej szkoły musi odbyć się między 30 kwietnia a 8 maja 2024 roku. 

Rekrutacja do szkół podstawowych. Ile jest miejsc?

W pierwszej kolejności do pierwszej klasy przyjmowane są dzieci z obwodu, do którego są przypisane. Ci przyszli uczniowie nie podlegają rekrutacji. Nie zwalnia to jednak rodziców z konieczności zapisu dziecka do szkoły- należy wypełnić zgłoszenie i przesłać poprzez system.

Lista szkół podstawowych w Poznaniu dostępna jest pod tym linkiem.

W szkołach podstawowych nie ma tzw. liczby miejsc organizacyjnych, jeśli do danej placówki zgodnie z miejscem zamieszkania zgłosi się np. setka dzieci, to miasto musi zagwarantować miejsca dla wszystkich. Wszystkie potrzebne dokumenty można pobrać ze strony internetowej Nabór Poznań. Tam też znajduje się informator oraz lista wszystkich miejskich szkół podstawowych.

Co jednak w sytuacji kiedy rodzic chce zapisać do dziecko do innej szkoły niż tej zgodnej z miejscem zamieszania?

Rekrutacja: jakie kryteria należy spełnić w takim wypadku?

Dzieci, których rodzice zapiszą je do szkoły poza miejscem zamieszkania, podlegają  procesowi rekrutacji. W tym przypadku decydować będą kryteria naboru: 

  • zamieszkanie kandydata na terenie Poznania - 10 pkt.;
  • uczęszczanie wcześniej do oddziału przedszkolnego w danej szkole (kryterium stosuje się również w odniesieniu do kandydatów uczęszczających do przedszkoli prowadzonych przez Miasto Poznań mających siedzibę w budynku, w którym mieści się dana szkoła podstawowa) - 6 pkt.;
  • rodzeństwo kandydata uczy lub będzie uczyć się w tej samej placówce - 7 pkt;
  • oboje rodziców lub opiekunów płaci podatki w Poznaniu (kryterium stosuje się również do rodzica/opiekuna prawnego samotnie wychowującego dziecko) - 13 pkt;
  • wielodzietność rodziny kandydata - 2 pkt;
  • wskazanie przez kandydata klasy integracyjnej - 3 pkt.

Rodzice spełniający którekolwiek z kryteriów zobowiązani są dołączyć do wniosku stosowne  dokumenty. 

W tych wielkopolskich miastach mieszkańcy mają najwyższe wykształcenie!

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!