Egzamin ósmoklasisty 2020. Język polski. [ARKUSZ CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI. RELACJA NA ŻYWO]

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Egzamin ósmoklasisty 2020. Język polski. [ARKUSZ CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI. RELACJA NA ŻYWO]

"Język w kryzysie" - to hasło przewodnie piątej debaty o języku w Poznaniu

2021-02-17 9:34

Już po raz piąty z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Poznaniu spotkają się najlepsi specjaliści, by podyskutować o polszczyźnie. Wśród uczestników debaty będą m.in. profesorowie: Andrzej Markowski, Jerzy Bralczyk czy Michał Rusinek. Tym razem porozmawiają o odpowiedzialności za słowo, pandemii w języku i porozumieniu między pokoleniami.

"Język w kryzysie" - to hasło przewodnie kolejnej, piątej już debaty organizowanej w Poznaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Tegoroczna dyskusja o polszczyźnie będzie jednak nietypowa - ze względu na pandemię zostanie zorganizowana online. W sobotę, 20 lutego, wszyscy poznaniacy i poznanianki będą mogli ją na żywo obejrzeć na profilach społecznościowych Miasta Poznania, na You Tube oraz na antenie Telewizji WTK.

Debatę otworzą Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz prof. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego. Transmisja rozpocznie się o godzinie 18.30 i będzie złożona z trzech części. Każda z nich będzie trwającą 45 minut dyskusją wybitnych specjalistów na konkretny temat.

Lodołamacze na Odrze

W pierwszej części prof. Andrzej Markowski, dr Katarzyna Kasia i Kuba Strzyczkowski porozmawiają o tym, czym jest dzisiaj odpowiedzialność za słowo: na czym ona polega i czy chodzi tylko o rzetelność wypowiedzi? W jakim stopniu odpowiedzialność za słowa wiąże się z odpowiedzialnością za czyny, które mogą one spowodować? Te niełatwe kwestie będą roztrząsać wspólnie językoznawca, filozofka oraz dziennikarz.

Tematem drugiej części będzie porozumienie między pokoleniami. Jak rozmawiać, żeby się dogadać? W jaki sposób język sprzyja międzypokoleniowemu porozumieniu? Jakie są bariery językowe, które je utrudniają? Na te pytania odpowiedzi spróbują znaleźć prof. Jerzy Bralczyk, dr Antonina Doroszewska oraz red. Bartłomiej Chaciński. 

W trzeciej części o tym, jak pandemia wpłynęła na polszczyznę, rozmawiać będą prof. Marek Łaziński, prof. Michał Rusinek i prof. Dorota Piontek. Przyjrzą się temu, w jaki sposób doświadczenia pandemii, strachu czy samotności odzwierciedlają się w najnowszym słownictwie. Zastanowią się również nad rolą języka w pandemii i nad tym, czy wzbogacił się on w ciągu ostatnich miesięcy, czy raczej zubożył. 

Paneliści odpowiedzą również na pytania od widzów - będzie można je zadawać za pomocą mediów społecznościowych. Debata będzie tłumaczona na polski język migowy. 

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Poznań, a partnerem merytorycznym - Rada Języka Polskiego.  

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]