Od czerwca zmiany w przepisach. Zyskać mogą miliony Polaków

i

Autor: pixabay.com/kschneider2991

PRZEPISY

Jakie przepisy zmieniają się w czerwcu? Szereg nowości dla portfeli Polaków. To musisz wiedzieć!

2023-06-01 14:56

Rozpoczął się czerwiec. To miesiąc, który przynosi istotne zmiany dla portfeli Polaków. W życie wchodzą nowe przepisy i wskaźniki kilku świadczeń. Na niektórych zyskać mogą miliony obywateli. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Nowe limity dorabiania dla emerytów z wcześniejszymi świadczeniami

Wielu emerytów i rencistów dorabia do świadczeń otrzymywanych od ZUS. Część z nich musi jednak uważać na ustalone limity dodatkowych przychodów. Dotyczy to wyłącznie osób, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Limity są aktualizowane co trzy miesiące i zależą od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w poszczególnych kwartałach. Od czerwca obowiązuje nowa górna granica bezpiecznego dorabiania, która od dzisiaj wynosi 4987 zł brutto. Miesięczny dodatkowy dochód, który nie przekroczy tej kwoty nie spowoduje zmniejszenia wysokości wypłacanej przez ZUS renty czy emerytury. By nie została całkowicie wstrzymana wypłata świadczenia, dodatkowy przechód między czerwcem a wrześniem nie może przekroczyć 9261 zł miesięcznie. Jeśli dodatkowy zarobek miesięczny będzie mieścił się w granicach od 4987,01 zł do 9261,60 z, emerytura lub renta zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia.

Zmiany w przepisach. Wyższe zasiłki dla bezrobotnych

Dobra wiadomość dla bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Zasiłek za pierwsze trzy miesiące bezrobocia wzrasta o 187,80 zł i od dzisiaj wynosi 1491,40 zł. Po trzech miesiącach też otrzymamy wyższy niż do tej pory zasiłek w kwocie 1171,60 zł (wzrost o 147,50 zł). Zmiany te wynikają z wysokiej inflacji.

Warto jednak podkreślić, że wyżej wymienione kwoty nie dotyczą wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych. Jeśli staż pracy wynosi mniej niż 5 lat, zasiłek wyniesie 80 procent. Z kolei gdy staż pracy wynosi co najmniej 20 lat, wypłacone zostanie 120 procent kwot zasiłku.

Abonament radiowo-telewizyjny. Wysokość opłaty na 2024 rok

W piątek, 2 czerwca, w życie wejdą przepisy dotyczące wysokości opłat za abonament radiowo-telewizyjny w przyszłym roku. Kwoty zostaną utrzymane na obecnym poziomie, co oznacza, że miesięcznie zapłacimy:

  • 8,70 zł za używanie odbiornika radiofonicznego;
  • 27,30 zł za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego.

Jeśli opłacimy abonament z góry za dłuższy okres niż miesiąc, przysługują nam ulgi. Ich poziom także utrzymano na poziomie z tego roku, czyli za abonament radiofoniczny zapłacimy:

  • 16,90 zł za dwa miesiące,
  • 25,10 zł za trzy miesiące,
  • 49,60 zł za sześć miesięcy,
  • 94 zł za rok kalendarzowy;

a w przypadku używania odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego i telewizyjnego:

  • 53 zł za dwa miesiące,
  • 78,70 zł za trzy miesiące,
  • 155,70 zł za sześć miesięcy,
  • 294,90 zł za rok kalendarzowy.

O czym jeszcze warto pamiętać? Abonament opłacamy z góry do 25, dnia każdego miesiąca, za który jest należny. Jeszcze w 2023 roku można go opłacić należność na przyszły rok.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Wyższe stawki dla najlepszych uczniów

W czerwcu zmieni się również wysokość stypendium Prezesa Rady Ministrów dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Podwyżka wyniesie 200 zł miesięcznie, co oznacza, że stypendyści na nowy rok szkolny (2023/24) od września będą pobierali po 500 zł miesięcznie. Obecnie trwa typowanie kandydatów do tych stypendiów. Odpowiednie wnioski szkoły muszą bowiem przedstawić kuratorowi oświaty do 10 lipca.

Stypendium otrzymują uczniowie, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen w danej szkole i/lub wykazują szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy przy co najmniej dobrych wynikach w pozostałych.

Stypendium przyznaje premier, a wypłaca je wojewoda.

Budynek gospodarczy bez zgłoszenia. Istotne zmiany w przepisach

Od 3 czerwca można postawić budynek gospodarczy nawet bez zgłoszenia! Powierzchnia takiego obiektu nie może jednal przekraczać 150 metrów kwadratowych. Nowe przepisy są efektem...luki prawnej, która powstała po tym, gdy rząd próbował załagodzić niezadowolenie rolników podczas afery zbożowej i pozwolił im stawiać silosy i budynki gospodarcze.

J. SASIN: UNIJNE PRZEPISY ZNISZCZĄ NASZE GÓRNICTWO
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE