Elfy pakują prezenty - trwa świąteczna akcja charytatywna w Szczecinku

i

Autor: Martyna Oświecimska

Jakie prezenty wybierają mieszkańcy Wielkopolski? Przede wszystkim praktyczne! [BADANIE]

2020-12-27 12:57

Właśnie rozpoczął się najbardziej gorączkowy etap przedświątecznych zakupów. To ostatni moment, aby skompletować prezenty dla bliskich. Jaki powinien być prezent idealny? Co chcemy znaleźć pod choinką – co najczęściej pojawia się na listach życzeń? Jak wynika z badania SW Research na zlecenie Empiku, w temacie świątecznych upominków mieszkańcy województwa wielkopolskiego kierują się sporym pragmatyzmem. Przeczytajcie więcej na naszej stronie internetowej.

40% mieszkańców regionu biorących udział w badaniu SW Research wskazało, że idealny prezent powinien być raczej praktyczny niż hobbystyczny. Jednocześnie 42% stwierdziło, że ważne jest dopasowanie upominku do zainteresowań i upodobań obdarowywanego. Ponadto, 21% respondentów z woj. wielkopolskiego przyznało, że preferuje gotowe kupione prezenty, a nie te własnoręcznie wykonane. Pierwsze miejsce na listach najbardziej pożądanych prezentów zajmowały najczęściej gotówka (17%), sprzęt RTV (np. telewizor, konsola, smartwatch - 16%) oraz biżuteria i zegarki (10%). 

Polacy o świętach w pandemii. Maseczki przy wigilijnym stole?

Mieszkańcy Wielkopolski przygotowują świąteczne listy życzeń? 

Wybór odpowiedniego prezentu może okazać się bardzo trudny, nawet jeśli doskonale znamy osobę, której chcielibyśmy wręczyć świąteczny upominek. Dlatego też niemal połowa (46%) zapytanych mieszkańców Wielkopolski czerpie pomysły bezpośrednio z listy przygotowanej przez obdarowywanego. Inspiracji dostarczają im także półki i wystawy sklepowe (41%) oraz rekomendacje rodziny i znajomych (40%). Każda wskazówka może się przydać – tylko 15% pytanych zadeklarowało, że na wszystkie pomysły wpadli sami.

A może voucher?

Gdy brakuje pewności, co spodobałoby się osobie, której chcemy sprawić prezent, warto pozostawić jej wybór. Na oddanie części inicjatywy samym obdarowywanym w zeszłym roku zdecydowało się 27% mieszkańców województwa wielkopolskiego, z okazji świąt wręczając przynajmniej jeden voucher. Najczęściej bony te obejmowały wydarzenia ekstremalne (50%) oraz kulturalne lub sportowe (39%). W tym roku tego typu prezent możemy znajdować pod choinką jeszcze częściej, karty zasilone wybraną kwotą są bowiem coraz częściej wybierane przez klientów Empiku, zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. Zainteresowanie tą formą prezentów dla pracowników jest o 30% wyższe niż rok temu. Obdarowani będą więc mogli sami zdecydować, po jakie tytuły książek, płyt i filmów, czy też po jakie zabawki, akcesoria kreatywne i produkty z 16 innych kategorii sięgnąć w sklepie stacjonarnym lub internetowym.

Świąteczne zakupy i stacjonarnie, i w internecie

Jedna czwarta respondentów z województwa wielkopolskiego zapowiedziała, że prezenty świąteczne kupi w równym stopniu w sklepach stacjonarnych i w internecie. Na tę potrzebę w najlepszy sposób odpowiadają marki omnichannelowe. Na przykładzie Empiku, synergia kanałów stacjonarnego i online umożliwia m.in. dostęp do jeszcze większej ilości produktów oraz darmowy odbiór zamówień internetowych w najbliższym sklepie. 

Badani dostrzegają przede wszystkim następujące zalety sklepów internetowych: możliwość robienia zakupów o dowolnej porze dnia (49%), dostępność unikalnych produktów (także 49%), jak również ogólnie większy wybór (40%) i wygoda (40%). Z kolei wśród największych zalet sklepów stacjonarnych respondenci najczęściej wymieniali możliwość bezpośredniego obejrzenia produktu przed zakupem (52%) i fakt, że w takim sklepie łatwiej wybrać prezent (42%).

Jak dobrze znasz zwierzęta z poznańskiego ZOO? [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Alpaka zamieszkująca stare ZOO ma na imię...
Aplaka z poznańskiego ZOO

Badanie zrealizowane w dniach 12-18.11.2020 na zlecenie Empiku przez agencję SW Research na reprezentatywnej próbie 1014 Polaków w wieku 18-65 lat.