Jak dorobić do pensji? Subiektywna lista najlepszych sposobów

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

Jak dorobić do pensji? Subiektywna lista najlepszych sposobów

2023-05-22 16:43 Tekst sponsorowany

Wielu z nas cieszy się już satysfakcjonującą i stabilną pracą, mogąc dzięki niej bez większych trudności stawiać czoła wyzwaniom dnia powszedniego. Niestety, galopująca inflacja i coraz trudniejsza sytuacja na rynku sprawiają, że nie tylko staramy się szukać oszczędności w codziennych zakupach, ale i zysków poza codzienną pracą.

Jakie aktywności możemy podejmować, by cieszyć się realnym napływem gotówki? Czy praca dodatkowa to jedyna możliwość? Jakie perspektywy otwiera przed nami praca zdalna? Co to jest działalność nierejestrowana i dla kogo będzie to dobra opcja? Z jakich świadczeń warto skorzystać, by podreperować swój domowy budżet? Na te i inne pytania, postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Praca dodatkowa (w tym praca zdalna)

Poszukując dodatkowej gotówki, pierwszym, co przychodzi nam do głowy, jest podjęcie ponadnormatywnej aktywności po godzinach naszej podstawowej pracy. Podstawą zatrudnienia w takim przypadku będzie zwykle umowa zlecenie, a sama praca może przyjąć wymiar wieczorowy, bądź weekendowy. Elastyczne godziny pracy to na szczęście coś, co stanowi cechę charakterystyczną dla pracy dodatkowej.

Z uroków pracy dodatkowej najczęściej korzystają studenci i emeryci, ale oczywiście nie jest ona zarezerwowana wyłącznie dla nich. W przypadku studentów, jednym z kluczowych czynników decydujących o tak chętnym przyjmowaniu ich do pracy, będzie rzecz jasna „status studenta”, który pozwala pracodawcy na znaczne obniżenie kosztów jego zatrudnienia.

Praca dla emerytów również jest łatwo dostępna, z podobnych co w przypadku studentów powodów. Pobieranie emerytury – do czego zaliczają się także świadczenia nabyte w wyniku pracy za granicą (np. emerytura w Niemczech, na wyspach brytyjskich, czy emerytura w Holandii) – również stanowi czynnik umniejszający koszty zatrudnienia takiej osoby, bowiem do określonego pułapu wynagrodzenia, pracodawca nie musi odprowadzać za taką osobę żadnych składek.

Generalnie rzecz biorąc, nie istnieje żadna pula zawodów, która zarezerwowana byłaby wyłącznie dla pracowników sezonowych, jednak łatwo dostrzegalne są pewne schematy. Osoby podejmujące się pracy dodatkowej sięgają przede wszystkim po pracę w takich zawodach jak: kasjer-sprzedawca, pracownik produkcji, magazynier, pracownik fast-food, kurier miejski, czy pracownik fizyczny. W przypadku kobiet często obieranym kierunkiem jest opieka nad dziećmi.

Jak dorobić do pensji? Subiektywna lista najlepszych sposobów

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

Działalność nierejestrowana

Założenie działalności gospodarczej nie bez powodu kojarzy nam się z wysokimi kosztami – często to właśnie one powstrzymują nas od postawienia pierwszego kroku w biznesie. Szczęśliwie jednak, od wielu lat na popularności zdobywa działalność nierejestrowana, która umożliwia ludziom pracowitym prowadzenie firmy bez konieczności odprowadzania składek ZUS.

Jedyny wymóg dla prowadzenia działalności na takich zasadach, stanowi poziom uzyskiwanych w ten sposób dochodów. Zgodnie z obowiązującą literą prawa, przychody z takiej działalności nie mogą w żadnym miesiącu w okresie rozliczeniowym przekroczyć 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia – jeżeli to się wydarzy, niezbędne będzie bezzwłoczne zarejestrowanie działalności gospodarczej.

Taka opcja stanowi nie lada gratkę dla wszelkiego rodzaju majsterkowiczów czy artystów, zarówno sprzedających swoje wyroby, jak i wykonujących pracę na zlecenie z zewnątrz. Pomysłów na biznes w opisywanych ramach jest mnóstwo – warto spróbować swoich sił! A kto wie, być może Twoja działalność szybko przeistoczy się w dobrze prosperujące przedsiębiorstwo?

Dodatkowe świadczenia gwarantowane przez rząd

W systemie w którym przyszło nam żyć, nie zawsze trzeba wykonywać pracę, by otrzymywać pieniądze. Istnieje wiele programów rządowych – zarówno szerzej, jak i mniej znanych – które przy spełnieniu określonych kryteriów, gwarantować będą obywatelowi stały lub jednorazowy napływ gotówki. Może tu chodzić o program 500+, dodatek mieszkaniowy, czy tarczę antyinflacyjną.

Warto pamiętać również o szeregu ulg podatkowych, z których skorzystać można w trakcie corocznego rozliczania podatku dochodowego. Umiejętne podejście do tego zagadnienia może nam zagwarantować nawet kilka tysięcy złotych zwrotu z podatku w ciągu roku – warto pochylić się nad dostępnymi w tym zakresie opcjami, lub skorzystać z pomocy biura księgowego.

Jak dorobić do pensji? Subiektywna lista najlepszych sposobów

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE