wybory

i

Autor: UM Olsztyn wybory

Wybory Parlamentarne 2023

Ile będzie można zarobić za zasiadanie w obwodowej komisji wyborczej? Szefowa KBW zapowiedziała wyższe diety

Wybory parlamentarne już wkrótce. Według Konstytucji odbędą się najwcześniej 15 października, a najpóźniej 5 listopada. Ostatnio w jednym z wywiadów wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zasugerował najwcześniejszą datę, czyli połowę października. Bez względu na to, kiedy wybory się odbędą, według prawa przegłosowanego przez PiS, ma powstać pięć tysięcy nowych obwodów wyborczych. Ponadto, dla wszystkich członków komisji przewidziane są podwyżki. Jakie? O tym w poniższym artykule.

Wybory parlamentarne 2023 w Polsce - kiedy?

Zgodnie z Konstytucją RP wybory parlamentarne mogą odbyć się nie wcześniej, niż miesiąc przed końcem upływającej po czterech latach kadencji Sejmu, w dzień wolny od pracy. W związku z tym, że obecna kadencja kończy się 12 listopada, w grę wchodzą 4 możliwe terminy, są to: 15, 22, 29 października, bądź 5 listopada. Według informacji z PiS, dla partii rządzącej najbardziej optymalnym terminem byłby 15 października, jak przekazał wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki w wywiadzie dla portalu i.pl. Jednak ostateczną decyzję podejmie latem Prezydent Andrzej Duda.

Większy zarobek dla członków obwodowych komisji wyborczych

Od tych wyborów na pewnie zostanie podwyższona dieta dla członków obwodowych komisji wyborczych. Obecnie ta kwota wynosi 350 złotych dla członka. W związku z nowymi zadaniami, jakie będą przez nowelizację Kodeksu Wyborczego nałożone na te osoby, kwota będzie wyższa, jednak nie wiadomo jeszcze o ile, jak wynika z informacji Magdaleny Pietrzak, szefowej Krajowego Biura Wyborczego dla RMF FM.

Więcej obwodowych komisji wyborczych

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu Wyborczego, przybędzie nawet do prawie sześciu tysięcy nowych obwodowych komisji wyborczych, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Jak zapowiedział PiS, miałyby one powstawać nieopodal kościołów parafialnych, tak, by wyborcy mogli po mszy świętej oddać swój głos, bez problemów logistycznych. Obecnie w Polsce istnieje 27 tysięcy obwodowych komisji, po podwyżce ma ich być około 33 tysiące. Oznacza to też, że będzie potrzeba więcej członków komisji, co nie wiadomo, czy się uda.