Gdzie trafiają psy i konie, gdy kończą służbę w mundurówce? Do Zakątka Weteranów

2021-08-02 19:00

Zwierzęta stanowią ważny filar w służbach mundurowych. Zajmują się tropieniem narkotyków, materiałów wybuchowych, a także pomagają dbać o spokój przy imprezach masowych podwyższonego ryzyka. Co się z nimi dzieje, gdy już są niezdolne do służby? Nie zawsze opiekunowie mogą zabrać je do siebie, zwłaszcza gdy chodzi o konie. W trosce o zwierzęta powstał Zakątek Weteranów.

Zwierzęta odgrywają ogromną rolę w służbach mundurowych. Poświęcają całe swoje życie służbie człowiekowi. Pomagają trzymać bezpieczeństwo, uniemożliwiają przemyt narkotyków czy transport materiałów wybuchowych. A co dzieje się z tymi zwierzętami, gdy nie są już zdolne do pracy? To przykry temat, ponieważ państwo jak na razie w żaden sposób nie zadbało o czworonożnych emerytów.

Dlatego powstał Zakątek Weteranów. Grupa mundurowych, którzy sami pracowali ze zwierzętami, powołała do życia stowarzyszenie, które opiekuje się emerytowanymi psami i końmi.

ESKA XD #028 - FESTIWALE, ROBOTY, SEKRETY IGRZYSK

Trafiają do Gierłatowa, gdzie na otwartym terenie mogą spędzić ostatnie lata życia. Na co dzień opiekują się nimi wolontariusze, których na szczęście nie brakuje. Prezes stowarzyszenia Zakątek Weteranów, Grzegorz Chmielewski, bardzo docenia ich pracę, bo jak mówi - to jak prowadzenie gospodarstwa. Obecnie w Zakątku Weteranów mieszka 7 koni i 11 psów! Możecie ich obserwować i wspierać na Facebooku stowarzyszenia.

Jak wygląda ich codzienność? O to pytała Ewa Stefanowicz.

Posłuchaj całej rozmowy z Grzegorzem Chmielewskim, prezesem stowarzyszenia Zakątek Weteranów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE