Emerytura po 15 latach? Kto może liczyć na wcześniejsze świadczenie?

i

Autor: pixabay.com/pasja1000, pixabay.com/_Alicja_

EMERYTURY

Emerytura po 15 latach pracy? To możliwe! Są jednak warunki do spełnienia

2023-06-07 15:22

Od 2017 roku tzw. powszechny wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wtedy nabywamy prawo do pobierania emerytury. Ważny jest także odpowiedni staż pracy - co najmniej 20 lat u kobiet i 25 lat u mężczyzn. Niektóre grupy zawodowe nabywają prawo do świadczeń szybciej, bo już po 15 latach pracy. Jakie warunki trzeba spełnić?

Wcześniejsza emerytura. Coraz mniej uprawnionych do świadczenia

Coraz mniej Polaków uprawnionych jest do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Zmieniają się zasady dla policjantów i żołnierzy. Jakie zasady trzeba spełnić, by skorzystać z wymarzonego świadczenia szybciej?

Wcześniejsza emerytura. Nowe zasady w wojsku. Czy żołnierz może przejść na emeryturę po 15 latach służby?

Zasady przyznawania emerytury wojskowej reguluje Ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin. Regulacje są inne dla zatrudnionych przed 2013 rokiem (tzw. stara emerytura) i zatrudnionych po 2013 roku (tzw. nowa emerytura).

Zgodnie ze starymi zasadami prawo do emerytury nabywał żołnierz po 15 latach służby. Otrzymywał wtedy 40 procent podstawy wymiaru emerytury. Nowe zasady są mniej korzystne - prawo do świadczenia nabywa żołnierz po 25 latach służby i osiągnięciu wieku 55 lat. Może liczyć wtedy na 60 procent podstawy emerytury. Z każdym kolejnym rokiem służby wartość świadczenia odpowiednia wzrasta.

Wcześniejsza emerytura. Nowe zasady w policji. Czy policjant może przejść na emeryturę po 15 latach służby?

Policjanci przyjęci do pracy przed 1 stycznia 2013 roku mogą odejść na emeryturę po 15 latach służby. Funkcjonariusze przyjęci do policji po 1 stycznia 2013 roku prawo do emerytury nabędą dopiero po 25 latach pracy. Policjanci pracujący przed początkiem 2013 roku będą mogli zdecydować od 1 stycznia 2025 roku, czy odchodzą na emeryturę według starych czy nowych zasad.

Decyzja nie będzie dla wszystkich prosta. Po 15 latach emerytura policyjna wynosi 40 procent podstawy wymiaru za 15 lat pracy i 2,6 procent podstawy za dalsze lata służby. Podstawą wymiaru emerytury jest w tym wypadku ostatni miesiąc służby. Z kolei po 25 latach policjant-emeryt może liczyć na 60 procent podstawy wymiaru za 25 lat służby i 3 procent podstawy wymiaru za dalsze lata służby. W tym przypadku podstawą wymiaru emerytury jest 10 lat służby.

Wcześniejsza emerytura. Nowe zasady w górnictwie. Po ilu latach pracy górnik może przejść na emeryturę?

Kiedy górnik uzyskuje prawa emerytalne? Gdy osiągną wymagany staż, czyli 20 lat pracy dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Co istotne, w tym okresie co najmniej 5 lat musi zostać uznane za pracę górniczą - wykonywaną pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy lub wykonywaną stale i w pełnym wymiarze czasu pracy na odkrywce w kopalniach siarki czy węgla brunatnego.

To jednak nie jedyny warunek. Konieczne jest jeszcze osiągnięcie wieku emerytalnego. W stosunku do powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) jest on obniżony o 6 miesięcy za każdy rok pracy górniczej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, jednak nie więcej niż o 15 lat. Oznacza to, że w wariancie najbardziej optymistycznym dla górnika, może on przejść na emeryturę o 15 lat wcześniej niż zasadnicza większość grup zawodowych w Polsce.

Czy to oznacza, że mężczyzna pracujący jako górnik może przejść na emeryturę w wieku 50 lat? Tak, o ile udowodni on 25 lat pracy górniczej łącznie z okresami pracy równorzędnej, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej. Za pracę równorzędną uznawane jest zatrudnienie w urzędach górniczych związanych z wykonywaniem czynności inspekcyjno-technicznych oraz inna praca poza górnictwem do 5 lat, w związku z likwidacją zakładu górniczego.

Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]
Listen on Spreaker.