Dron ponownie lata nad Poznaniem. Sprawdza czym mieszkańcy palą w piecach

i

Autor: Poznan.pl

Drony ponownie latają nad Poznaniem. Sprawdzają, czym palimy w piecach

2021-02-19 13:56

Obloty przy użyciu specjalistycznego drona zostały wznowione. Po dwóch edycjach akcji, realizowanych w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, Miasto zdecydowało się na kontynuację projektu co najmniej przez okres dwóch lat. Pierwsze pomiary rozpoczęły się w czwartek i odbywały się w godzinach wieczornych.

Dron będzie latał na terenie całego miasta - z uwzględnieniem tych dzielnic, gdzie występuje najwięcej interwencji związanych ze spalaniem w systemach grzewczych. Obloty będą prowadzone do wiosny, ponownie wystartują jesienią. Podobnie zaplanowano to w roku 2022 - akcja będzie realizowana w I i IV kwartale.

Za realizację przedsięwzięcia będzie odpowiadać wyłoniony w przetargu wykonawca - konsorcjum, w skład którego wchodzą firmy Tomkov Sp. z o.o. oraz LTA Design (realizator dwóch poprzednich akcji). Umowa została zawarta na 2 lata i obejmuje 130 dni pomiarowych. Podobnie jak w 2020 r. obloty będą odbywać się również w godzinach wieczornych i późnopopołudniowych.

Raport z anteny 19.02, godz.10

Głównymi celami projektu są zwrócenie uwagi mieszkańców na temat jakości powietrza oraz prewencja. Dron pomaga w skuteczniejszym wykrywaniu przypadków łamania prawa i karaniu osób zatruwających środowisko. Jest narzędziem wspomagającym strażników miejskich, pozwalającym namierzyć domostwa, gdzie dochodzi do spalania materiałów niedozwolonych - zarówno odpadów, jak i opału niezgodnego z wymaganiami uchwały antysmogowej (czujnik podpięty do drona pozwala wykryć w spalinach emitowanych z komina danej posesji związki chemiczne charakterystyczne dla spalania odpadów).

Za spalanie odpadów w domowych paleniskach grożą poważne konsekwencje. Osoba, która w ten sposób łamie prawo, może zostać ukarana mandatem do 500 zł. Sprawa może też zostać skierowana do sądu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE