Dodatek gazowy 2023. Dla kogo?

i

Autor: pixabay.com/PublicDomainPictures

PRAWO

Dodatek gazowy 2023. Dla kogo? Komu się należy? Do kiedy i gdzie składać wniosek

2023-12-07 10:50

O dodatek gazowy w 2023 roku wnioskować mogą te gospodarstwa domowe, które używają gazu do ogrzewania domu. Jakie kryteria należy spełniać, by uzyskać świadczenie? Gdzie należy złożyć wniosek i jakie załączniku do niego dołączyć? Wreszcie - kiedy upływa termin składania wniosków? Odpowiedzi w poniższym artykule.

Kto może złożyć wniosek o dodatek gazowy 2023?

Czym jest dodatek gazowy 2023? To refundacja podwyżki VAT za gaz, która została uchwalona w ustawie o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 roku.

O to świadczenie ubiegać mogą się gospodarstwa domowe, które używają gazu do celów grzewczych, czyli do ogrzewania domu. Dodatek gazowy nie należy się zatem tym, którzy wykorzystują gaz np. tylko w kuchni, do gotowania lub do podgrzewania gazem wody użytkowej. 

Co istotne, fakt wykorzystywania gazu do ogrzewania domu lub mieszkania musi potwierdzić wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. To jednak nie koniec wymagań. Trzeba jeszcze spełnić kryterium dochodowe.

Wniosek o dodatek gazowy 2023. Dla kogo dodatek gazowy? Kryterium dochodowe

Ustawodawca wprowadził kryterium dochodowe przy dodatku gazowym na tym samym poziomie jak w przypadku dodatku osłonowego. Dla jednoosobowego gospodarstwa domowego wynosi ono 2100 złotych, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego - 1500 złotych na osobę.

Gdzie złożyć wniosek o dodatek gazowy?

Wniosek o dodatek gazowy trzeba złożyć we właściwym - ze względu na miejsce zamieszkania - urzędzie gminy. Kierujemy go do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Do kiedy można składać wniosek o dodatek gazowy?

Przypomnijmy, o dodatek gazowy można ubiegać się po otrzymaniu i opłaceniu pierwszej faktury za gaz w 2023 roku. Koniecznie musimy pamiętać o spełnieniu jednego warunku: wniosek należy złożyć w ciągu 30 dni od dnia otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych.

Wnioski o zwrot VAT-u od rachunku za gaz można składać do końca roku, czyli do 31 grudnia.

Jakie dokumenty do wniosku o dodatek gazowy 2023?

Składając wniosek o dodatek gazowy, musimy załączyć następujące dokumenty:

  • umowę zawartą przez odbiorcę paliw gazowych z przedsiębiorstwem energetycznym wykonującym działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami gazowymi lub jej kopię,
  • fakturę dokumentującą dostarczenie paliw gazowych do tego odbiorcy przez to przedsiębiorstwo energetyczne,
  • dowód uiszczenia zapłaty za tę fakturę.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE