Moderus Gamma Poznań

i

Autor: MPK Poznań Moderus Gamma Poznań

Transport

45-metrowe tramwaje mogą pojawić się w Poznaniu!

2024-02-21 20:53

Niewykluczone, że aż 45-metrowe tramwaje pojawią się Poznaniu. Do takich pojazdów zmieściłoby się więcej pasażerów. Jaka jest szansa na pojawienie się takich bimb w w stolicy Wielkopolski w najbliższym czasie? Przeczytajcie na naszej stronie internetowej.

Dłuższe tramwaje w Poznaniu? Pojazdy pomieszczą więcej osób

Nowe, nawet 45-metrowe tramwaje mogą pojawić się na poznańskich torowiskach. Obecny tabor ma przeważnie długość około 30 metrów.

- Te dłuższe tramwaje są bardziej pojemne, a w związku z tym wzrastają możliwości przewozowe - powiedziała nam Agnieszka Smogulecka z MPK Poznań i dodała, że obecnie przy większych remontach przystanki są wydłużane.

- Perony przystosowane do obsługi takich tramwajów 45-metrowych są na trasie PST, natomiast w wielu punktach miasta ich nie ma. W związku z tym, aby wprowadzić je do ruchu, trzeba byłoby także przystosować do nich infrastrukturę - dodaje Smogulecka.

Obecnie w taborze MPK nie ma takich tramwajów. Koszt ich zakupu jest większy niż standardowych bimb. Koszty naprawy i eksploatacji takich pojazdów są zdecydowanie większe niż przy tramwajach standardowej długości.

Na których trasach mogłyby zostać wprowadzone 45-metrowe tramwaje? Za wcześnie by o tym mówić. To temat, który musiałby przeanalizować Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu. 

Finalnie jednak zakup dłuższych bimb dla poznańskiego MPK nie jest priorytetem. Tym jest zakup tramwajów dwukierunkowych.

Czy wiesz, jak długie są trasy tramwajowe w Poznaniu? Quiz

Pytanie 1 z 10
Ile kilometrów ma trasa tramwajowa "1" Junikowo-Franowo?