Winda

i

Autor: Getty Images/Woning Media

Ciekawostki

Dlaczego w windach są lustra? Ich zastosowania cię zaskoczą. Wiedziałeś o tym?

Windy są w wielu miejscach: w blokach mieszkalnych, apartamentowcach, biurowcach czy centrach handlowych. Jednak zastanawiałeś się kiedyś, po co - oprócz tego oczywistego powodu - montuje się lustra w windach? Szczegóły w artykule.

Winda jest małym pomieszczeniem, w którym zawsze są lustra. Bez względu na to, gdzie i którą windę wybierzecie - możecie być pewni - zawsze tam będą. Zastanawialiście się kiedyś, po co w windach montuje się lustra? W poniższym artykule rozwiewamy wasze wątpliwości.

Lustro sposobem na odwrócenie uwagi

Montowanie luster w windzie ma odwrócić uwagę od samego przejazdu. Z reguły w Polsce nie mamy zbyt wielu wysokich budynków, jednak w USA jest ich wiele, dlatego przejazd windą jest znaczenie dłuższy. Tym samym montowanie luster, ma być sposobem na znużenie, a jednocześnie pozwala spojrzeć na siebie i pozostałych podróżujących. 

Lustra zwiększają bezpieczeństwo

Wydaje się, że poprzedni argument jest mało znaczący, z kolei ten jest kluczowy. Montowanie luster w windzie ma zwiększać bezpieczeństwo podróżujących. Obserwując swoje odbicie, widzisz nie tylko siebie, ale przede wszystkim pozostałe osoby. Dlatego lustra dają nam możliwość obserwacji innych pasażerów, szczególnie takich, którzy mogliby mieć złe intencje wobec nas.

Lustra zapobiegają klaustrofobii

Wyobraź sobie, że wchodzisz do winy, w której nie ma luster. Z pewnością wielu z nas poczułoby się bardzo niekomfortowo, a zawłaszcza osoby zmagające się z klaustrofobią. Lustro optycznie powiększa daną przestrzeń. Właśnie po to jest lustro, aby poprawić komfort psychiczny podróżujących. 

Wspomaganie niepełnosprawnych

Zazwyczaj pomieszczenie w windzie są bardzo małe, dlatego zdarza się, że osoby niepełnosprawne muszą wjeżdżać do windy tyłem. Tym samym lustra zwiększają pole widzenia, dzięki czemu łatwiej jest kierować wózkiem, co pozwala bezpiecznie wjechać na inne piętro budynku.

Nie zapominajmy też o tym najbardziej oczywistym zastosowaniu luster w windzie, czyli poprawienie swojego wyglądu, podczas przejazdu.

Które z powyższych zastosowań luster w windzie zaskoczyło was najbardziej?

Opole: Winda RUNĘŁA W DÓŁ z 9. piętra! Dramatyczny wypadek na osiedlu AK.
Listen on Spreaker.