Mieszkanie - zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Pixabay Mieszkanie - zdjęcie ilustracyjne

Deweloperzy w Poznaniu sprzedali o prawie 40 procent mniej mieszkań w 2022. 2023 nie zapowiada się lepiej

Jak podał portal otodom.pl w 2022 roku sprzedało się w 7 największych polskich miastach o 38 procent mniej mieszkań, niż w roku 2021. Mimo dobrego stycznia ubiegłego roku, tendencja nie utrzymała się na takim poziomie przez resztę czasu. Ceny mieszkań także nie wyglądają za dobrze. Jeśli chodzi o podwyżki Poznań jest na trzecim miejscu, za Warszawą i Katowicami.

Kupujemy coraz mniej mieszkań w Poznaniu

W Poznaniu, oraz sześciu innych, największych polskich miastach deweloperzy, według portalu otodom.pl zanotowali spadek sprzedaży o 38 procent, więc prawie 2/5! Jedynie styczeń 2022 przyniósł wzrosty i sprzedaż w pierwszym miesiącu wyniosła 14 procent całego roku. Średnio metr mieszkania w siedmiu największych miastach w Polsce wzrósł z niespełna 11 tysięcy złotych za metr kwadratowy w 2021 do prawie 12 tysięcy rok później.

Poznań na podium najbardziej drożejących mieszkań w Polsce

Według raportu portalu, ceny na koniec 2022 roku były w Poznaniu wyższe o 11 procent rok do roku. To daje stolicy Wielkopolski trzecie miejsce w Polsce. Bardziej ceny nieruchomości wzrosły jedynie w Warszawie (o 14 proc.) i Katowicach (12 proc.). Choć to wyniki poniżej inflacji, to jednak nominalnie wzrost cen robi wrażenie.

Co jest przyczyną wzrostu cen?

Na wzrosty cen, jak w większości przypadków ma przebieg wojny w Ukrainie. To, jak drogie będą surowce do ogrzewania mieszkań, poczucie bezpieczeństwa obywateli i deweloperów, a także popyt na mieszkania wśród uchodźców z Ukrainy. Wszystko też będzie zależeć od sytuacji przed i tuż po wyborach parlamentarnych w Polsce, gdyż jak wiadomo, rok wyborczy, to nowa kiełbasa wyborcza.