Czy poznamy przyczyny śmierci Tadeusza Kościuszki? Pracują nad tym naukowcy

2022-09-28 16:24
kościuszko
Autor: Wikipedia/pixabay

Badania molekularne mogą rzucić nowe światło na przyczyny śmierci Tadeusza Kościuszki – informuje PAP. Prawdopodobnie to nie tyfus ani zapalenie płuc zabiło wielkiego dowódcę. O najnowszych wynikach badań DNA nad przyczyną śmierci Kościuszki poinformował Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Zapalenie wsierdzia, wewnętrznej części mięśnia sercowego – to według zespołu badawczego najbardziej prawdopodobna przyczyna śmierci Tadeusza Kościuszki. Infekcję wywołana została przez bakterie C. acnes.

Badania przeprowadzone zostały przez naukowców pod kierownictwem dr. IGC PAN prof. Michała Witta i prof. dr. hab. Tadeusza Dobosza z UM we Wrocławiu. Wyniki do wiadomości publicznej przekazał w środę Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Na przełomie 2021 i 2022 roku zespół ekspertów z Poznania i Wrocławia pobrał próbki DNA Tadeusza Kościuszki bezpośrednio z serca dowódcy, które spoczywa w Zamku Królewskim w Warszawie.

- Próbki DNA wyizolowanego ze skrawków wosku, drewnianej płytki oraz z płótna lnianego, które miały kontakt z sercem Tadeusza Kościuszki, poddano sekwencjonowaniu – podał Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu. - Zespół prof. M. Witta i prof. T. Dobosza na podstawie przeprowadzonych badań postawił zupełnie nową hipotezę, że analizowane próbki mogą odzwierciedlać obecność bakterii w pierwotnej tkance serca Kościuszki, i że proces infekcji Cutibacterium acnes postępował wewnątrz narządu (zapalenie wsierdzia), a nie na jego powierzchni (zapalenie osierdzia), co spowodowało szybkie pogorszenia stanu zdrowia i ostatecznie śmierć.

Poradnik Zdrowie: Żyję z łuszczycą

Przypomnijmy, że wielki dowódca zmarł w 1817 roku, a jego zabalsamowane ciało trafiło do Polski dwa lata później i spoczęło na Wawelu. Zgodnie z wolą Kościuszki, jego serce zostało wycięte z piersi, a następnie owinięte w czarną jedwabną tkaninę. Umieszczono je na drewnianym talerzu i zamknięto w słoju wypełnionym etanolem.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE