Czy powikłania po szczepionce przeciwko COVID-19 są niebezpieczne? SPRAWDZMY!

2021-01-13 18:06 BP
Powikłania po szczepionce przeciwko COVID-19 są niebezpieczne?
Autor: pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne Powikłania po szczepionce przeciwko COVID-19 są niebezpieczne?

Czy powikłania po szczepionce przeciwko COVID-19 są niebezpieczne? Co zrobić kiedy wystąpią? To pytania, które w ostatnim czasie nurtują poznaniaków.

Powikłania po szczepieniu przeciwko COVID-19 mogą być podobne do tych po innych szczepieniach czy lekach - uspokajają specjaliści. Większość działań niepożądanych to działania miejscowe - wyjaśnia dr Daria Springer, koordynatorka szczepień na MTP.

Zaczerwienienie, ból, gorączka, może być rozbicie, gorsze samopoczucie - większość osób w ten sposób przejdzie zaszczepienie. I mówimy tu nie tylko o szczepionce przeciwko COVID-19. Również przy szczepionce na grypę, którą sezonowo podajemy występują takie powikłania.

Lekarze monitorują stan pacjenta po przyjęciu szczepionki. Punkty szczepień są gotowe nawet na rzadkie przypadki powikłań jak wstrząs anafilaktyczny.

Wszystkie punkty szczepień są do tego przygotowane, by od razy zabezpieczyć pacjenta. Jednak są to rzadkie powikłanie, dlatego jest ten czas 15 minut na obserwację pacjenta. Wstrząs anafilaktyczny występuje najczęściej zaraz po podaniu szczepionki.

A jeśli powikłania pojawią się gdy pacjent będzie już w domu, wtedy najlepiej zachować spokój i skontaktować się z lekarzem POZ.

ESKA XD #013