Kulig. Kiedy można go zrobić?

i

Autor: pixabay.com

Czy na śniegu można zrobić kulig? TAK, ale jest wiele warunków. JAKICH?

2021-01-14 7:41

Zalegający śnieg na chodnikach, dachach, zwisające sople. Piękny a zarazem niebezpieczny zimowy krajobraz. Śnieg na drogach i w lasach to także wielka atrakcja dla dzieci, aby zorganizować zimowy kulig. Czy takowy w ogóle można zrobić?

Ponieważ nie brakuje miłośników organizowania zimowych kuligów, przypominamy, że są one dozwolone tylko w określonych warunkach.

Kiedy wolny robić kulig?

Kierowcy, którzy będą ciągnąć sanki za ciągnikiem, samochodem czy też przyczepione do quada, muszą liczyć się z wysokimi mandatami i, zgodnie z obowiązującym taryfikatorem, 5 punktami karnymi. W myśl kodeksu wykroczeń, ciągnięcie sanek za pojazdem mechanicznym jest niedozwolone.

Przepis ten dotyczy dróg publicznych i stref ruchu. Wystarczy tylko jedna zbita bryła lodu i w momencie gdy sanki na nią najadą z dużą prędkością, siedzący na nich pasażer nie jest w stanie nad nimi zapanować. W najlepszym przypadku sanki się wywracają, w innym - znacznie tragiczniejszym, zjeżdżają na przeciwległy pas drogi. Jeśli jedzie nim inny samochód, dochodzi do wypadku.

Na drogach publicznych organizowanie kuligu jest zatem zabronione, chyba że jest to zaprzęg konny, który ciągnie za sobą jedną parę sań.

Kuligi z użyciem koni są najpiękniejsze?

Równie przyjemne i atrakcyjne są kuligi z udziałem koni, odbywające się po terenach leśnych. NIE NA DROGACH PUBLICZNYCH! Piękne i z całą pewnością bezpieczniejsze. Podczas zabaw na świeżym powietrzu należy pamiętać także o odpowiednim ubiorze, który nie pozwoli dzieciom przemarznąć.

Warto także dodać, iż jeden za drugim może jechać nie więcej niż 5 pojazdów zaprzęgowych. Odległość między piątym a następnym nie może być mniejsza niż 200 metrów

Sonda
Czy boisz się, że koronawirusem może Cię zarazić lekarz?
Podsumowanie roku 2020!

Warto dodać, że przepisy dopuszczają także na drogach publicznych psi zaprzęg, o ile ciągnie za sobą tylko jedną parę sań.

Przepisów ruchu drogowego nie stosuje się na drogach polnych i leśnych, gdzie często organizowane są kuligi z użyciem zaprzęgu konnego. To jednak jest uzależnione od tego, jaką kwalifikację ma dana droga, a część dróg polnych ma status dróg publicznych.

Krótko mówiąc, kuligu za autem bądź innym pojazdem mechanicznym nie możemy organizować. Nawet na polnej drodze. Ważne są tutaj względy bezpieczeństwa, które ciężko zachować w takim wypadku. Kulig można zrobić za zaprzęgiem konny. Na drodze publicznej mogą być to jedne sanie, natomiast na drodze niepublicznej dopuszcza się ruch pięciu sań.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!