Jan Paweł II

i

Autor: ADAM JAGIELAK/SUPER EXPRESS

Kościół

Cytaty Jana Pawła II o miłości, rodzinie i życiu. Te zdania warto znać

2024-04-02 13:08

Jan Paweł II został papieżem 16 października 1978 roku, zmarł natomiast 2 kwietnia 2005 roku. Z tej okazji przypominamy najciekawsze cytaty Jana Pawła II, którego pontyfikat trwał niemal 28 lat. W tym czasie Karol Wojtyła napisał wiele dzieł i wygłosił liczne mowy, które zapadły w pamięci wiernych.

Jan Paweł II to bez wątpienia jedna z ważniejszych postaci w historii naszego kraju. 16 października przypada kolejna już rocznica wyboru Korola Wojtyły na papieża. 16 października 1978 roku Karol Wojtyła został papieżem i przybrał imię Jana Pawła II. Od tego czasu zmieniło się bardzo wiele, nie tylko Polski ale także dla świata.

Jan Paweł II - najważniejsze cytaty

Jan Paweł II pozostawił po sobie wiele słów które odmieniły świat, a na pewno odmieniły historię naszego kraju. Kilka z nich przeszło do historii i zmieniło bieg wydarzeń. Jakie są najbardziej ważne i znane? Poniżej wybraliśmy kilka tych najważniejszych:

 • Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! -  homilia Jana Pawła II wygłoszona podczas mszy św. na placu Zwycięstwa w 1979 roku. 
 • Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! - Inauguracja pontyfikatu, 1978 r.
 • Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali - Spotkanie z młodzieżą, Jasna Góra, 1983 r.
 • Dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei. To nas wyróżnia - Homilia, Gdańsk, 1987 r.)
 • Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować - Spotkanie z młodzieżą, Gdańsk, 1987 r.
 • Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm - Encyklika Centesimus annus, 1991 r.
 • Stara Europa potrzebuje nowej ewangelizacji - Przemówienie w PE, Strasburg, 1988 r.
 • Musimy pokonać nasz lęk przed przyszłością. Ale nie możemy go do końca pokonać inaczej, jak tylko razem - Przemówienie, ONZ, 1995 r.
 • Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej - Przemówienie na Okęciu, 1983 r.

Jan Paweł II -najbardziej popularne cytaty

Warto przypomnieć, iż Jan Paweł II miał nie tylko bardzo ważne z punkty widzenia historii wypowiedzi, ale także takie które zapamiętaliśmy z innych powodów. W końcu kto nie zna wypowiedzi o słynnych kremówkach, które są obecnie jedną z wizytówek Wadowic.

 • Po maturze chodziliśmy na kremówki - Wadowice, 1999 r.
 • Szukałem was, teraz przyszliście do mnie i za to wam dziękuję - słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II – według rzecznika Stolicy Apostolskiej Joaquina Navarro-Vallsa – na wieść o tym, że do Watykanu przybyły tysiące młodych ludzi
 • Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę
 • Wstań! Nie skupiaj się na swoich słabościach i wątpliwościach. Wyprostuj się… Wstań i idź!-  przemówienie do młodzieży w Lyonie w 1986 roku
 • Praca nie może być traktowana - nigdy i nigdzie - jako towar, bo człowiek nie może dla człowieka być towarem - Homilia dla świata pracy, Gdańsk, 1987 r.
 • Człowiek jest powołany do odnoszenia zwycięstwa w Jezusie Chrystusie - Homilia, Warszawa, 1983 r.

Kiedy zmarł Jan Paweł II?

Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 został wybrany na papieża przez drugie zgromadzenie kardynałów, po śmierci Jana Pawła I, który zmarł po trzydziestu trzech dniach pontyfikatu. Przyjął imiona Jan Paweł dla uhonorowania swojego poprzednika. Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i w Azji w latach 80. i 90. XX wieku, w szczególności na przemiany demokratyczne w Polsce i w innych krajach bloku wschodniego.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw, a w Polsce ogłoszona została sześciodniowa żałoba narodowa. Proces kanonizacyjny rozpoczął się miesiąc po jego śmierci, z odstąpieniem od tradycyjnego pięcioletniego okresu oczekiwania.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!