Poznań

i

Autor: Unsplash

Coraz mniej osób zameldowanych jest na terenie poznańskiego Starego Miasta. Co na to urząd?

2023-03-06 16:25

W ubiegłym roku, ponad dwa razy więcej poznaniaków wymeldowało się ze Starego Miasta niż się tam zameldowało. Więcej szczegółów poniżej.

Coraz więcej poznaniaków wyprowadza się ze Starego Miasta. W ciągu 30 lat osiedle straciło ponad 20 tysięcy zameldowanych mieszkańców. W ubiegłym roku ponad dwa razy więcej osób wymeldowało się z tej dzielnicy, niż się w niej zameldowało. "Dane dla całego Poznania są bardzo niedokładne" - mówi nam Iwona Matuszczak-Szulc z Urzędu Miasta:

- Różnica między liczbą ludności zarejestrowaną w naszych rejestrach na pobyt stały lub czasowy w stosunku do tego, co mówi Główny Urząd Statystyczny, to jest ponad 80 tysięcy mieszkańców. Ciężko tutaj opierać się tylko i wyłącznie na rejestrach.

Dodaje, że dane nie uwzględniają osób, które mieszkają w mieście, ale są tu niezameldowane. Przyjeżdżający do Poznania obcokrajowcy, studenci czy osoby pracujące tu tymczasowo często nie zgłaszają tego do urzędu.

- Według naszych szacunków, liczba mieszkańców w Poznaniu w tej chwili to jest około 670 tysięcy, bo jakieś 120 tysięcy jest więcej niż to, co podaje Główny Urząd Statystyczny. Prawie co 5 faktyczny mieszkaniec Poznania nie jest w ogóle ujmowany przez statystykę publiczną.

Według miasta, wysokie ceny nieruchomości sprawiają, że poznaniacy przenoszą się na peryferia. Rzadsza zabudowa i więcej terenów zielonych przyciągają mieszkańców.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE