Co dalej z kamienicą na Łazarzu?

i

Autor: Poznan.pl

Co z "Zieloną Perłą" na Łazarzu? Budynek od lat swoi pusty i odstrasza!

2021-03-07 11:15

Budynek nazywany "Zieloną Perłą" na Łazarzu od lat jest opuszczony, zaniedbany i popada w ruinę, a odpadające kawałki elewacji zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców. Stan budynku pogarsza się od lat, mimo wielu próśb o interwencję w tej sprawie, kierowanych przez mieszkańców, społeczników i radnych. Co dalej z kamienicą?

Przechodzenie w pobliżu budynku jest niebezpieczne. Poza tym niszczejąca "Zielona Perła" wpływa negatywnie na sąsiedni budynek przy ul. Niegolewskich 20. Przez złe zabezpieczenie ruiny, do sąsiedniego budynku wdarła się wilgoć i grzyb, a mury zaczęły pękać. Radna Lidia Dudziak, w imieniu mieszkańców, społeczników i miłośników zabytków sugeruje objęcie budynku nadzorem przez Prezydenta Miasta. Rada wnioskuje też o przeprowadzenie kontroli, która miałaby ustalić, dlaczego nie została wyegzekwowana decyzja dotycząca doprowadzenia do właściwego stanu technicznego kamienicy. Radna domaga się nałożenia kar na właściciela budynku, przewidzianych w Ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Odpowiedzi na interpelację udzielił wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, który napisał: "w związku z nieuregulowaną sytuacją własnościową (długoletnie postępowanie egzekucyjne) oraz złym stanem technicznym zabytkowej kamienicy przy ul. Matejki 40/41 nar. Niegolewskich, w dniu 27 maja 2015 r. Miejski Konserwator Zabytków, na podstawie art. 50 ust. 3 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami zwrócił się z wnioskiem do Prezydenta Miasta o wydanie decyzji o zabezpieczeniu zabytku w formie ustanowienia czasowego zajęcia do czasu usunięcia zagrożenia dla zabytku nieruchomego. Ta długotrwała procedura nie została jednak podjęta ponieważ pojawiła się możliwość wykonania koniecznych prac przez nowego właściciela. W październiku 2015 r. kamienica została zlicytowana, a nowy nabywca spółka KRUK S.A. z Wrocławia zadeklarował wolę przywrócenia kamienicy dawnej świetności. 10 marca 2016 roku spółka uzyskała prawomocne postanowienie sądu o przysądzeniu prawa własności nieruchomości (które MKZ otrzymał w lipcu 2016 r.), które umożliwiło egzekwowanie zabezpieczenia budynku przez jej nowego właściciela.

Sonda
13 dni wolnych to wystarczająca liczba?

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

29 grudnia 2016 roku MKZ wydał nakaz przeprowadzenia prac porządkowo-zabezpieczających. Rozpoczęte w 2017 roku prace zakończyły się w czerwcu 2018 roku. W marcu 2018 roku MKZ został poinformowany o wniesieniu nieruchomości aportem na poczet majątku nowo utworzonej Spółki Zielona Perła sp. z o.o. Spółka ta przejęła całą odpowiedzialność i wszystkie zobowiązania nałożone na wcześniejszego właściciela. 14 listopada 2019 roku Miejski Konserwator Zabytków został poinformowany o zbyciu 100% udziałów w Spółce Zielona Perła na rzecz Phoenix-Construction Engineering&Management sp. z o.o. z Nowego Sącza. W ostatnim czasie z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków kontaktował się architekt Inwestora, w związku z zamiarem aktualizacji dokumentacji projektowej.

Wiceprezydent poinformował, że ze względu na pogarszający się stan techniczny nieruchomości, na 25 lutego 2021 roku wyznaczono termin kontroli. W związku z nieodebraniem przez właściciela zawiadomienia, kontrolę odwołano. W najbliższym czasie zostanie wyznaczony nowy termin kontroli.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE