Co się będzie działo w Poznaniu w weekend 24.03 - 26.03

i

Autor: Poznan.pl

Kultura

Co się będzie działo w Poznaniu w weekend 24.03 - 26.03

2023-03-24 11:14

W ten weekend miłośnicy food trucków i kuchni z różnych zakątków świata mogą wybrać się na Wielką Szamę na Stadionie Miejskim. Fani egzotycznych zwierząt będą mogli podziwiać je podczas targów na MTP, a w kinach i teatrach tradycyjnie odbędą się interesujące seanse i spektakle.

Wydarzenia w Poznaniu - Piątek 24.03

"Marzenie o lataniu" - wystawa

Podczas wystawy obejrzeć można eksponaty oraz idealnie odwzorowane elementy samolotów, do których na co dzień pasażerowie nie mogą zajrzeć. Zaprezentowany jest m.in. kadłub Airbusa A320, turbina w rzeczywistych rozmiarach czy model szybowca Lilenthala. Ponadto zainteresowani mogą zasiąść za sterami eurocoptera i zobaczyć, jak wygląda kokpit pilotów. Wystawa potrwa do 1 kwietnia.

"Hopper. Amerykańska love story" - seans i spotkanie z reżyserem Philem Grabskym

Będzie to seans filmu poświęconego twórczości Edwarda Hoppera - amerykańskiego malarza, grafika i ilustratora. Rozpoczynał od malowania plenerowych obrazów w duchu impresjonizmu, a od lat 20. XX wieku dominującym tematem w jego twórczości stało się współczesne miasto amerykańskie i jego mieszkańcy. Po seansie odbędzie się rozmowa z reżyserem filmu - Philem Grabskym. 

Koncert De Indigo

De Indigo to wielkopolski zespół grający energiczną muzykę z pogranicza alternatywnego rocka i new prog. Swój charakterystyczny styl zawdzięczają w dużej mierze wokaliście - Dawidowi Stańkowi. Kapela powstała w 2007 roku.

Otwarcie wystawy o Pawle Edmundzie Strzeleckim

Plenerowa ekspozycja składa się z 24 wielkoformatowych tablic. Opowiada o życiu i działalności Pawła Edmunda Strzeleckiego, odkrywcy, podróżnika, naukowca i patrona roku 2023. Poświęcona jest Głuszynie, czyli miejscu jego urodzenia oraz podróżom, podczas których  badał geografię, geologię i klimat krajów na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Na ekspozycji nie mogło zabraknąć także wątku dotyczącego działalności humanitarnej Strzeleckiego w ogarniętej klęską głodu Irlandii. Przez najbliższy czas wystawę można oglądać na Głuszynie. Latem zostanie ona przeniesiona do centrum Poznania, a jesienią na Wzgórze Św. Wojciecha. 

 • Kościół św. Jakuba Większego Apostoła, ul. Głuszyna 150a
 • Godz. 15:00
 • Wstęp wolny

"Europa się zmienia: Nowe rolnictwo na nowe czasy"

Film w reżyserii Joakima Demmera opowiada o tym, jak zmienia się branża rolnicza. Rosnąca liczba europejskich rolników porzuca swoje zajęcie. Presja, by produkować coraz więcej i coraz taniej, jest dla nich czynnikiem determinującym odejście od tego zawodu.

"Całe życie w dresach"

Spektakl ma wprowadzić widzów w świat Justyny - matki Jeremiego, chłopca z niepełnosprawnością. Podczas przedstawienia, grając samą siebie, opowiada o swoim życiu z dużym dystansem i zaskakującą dawką czarnego humoru. Celem charytatywnym spektaklu jest zbiórka środków na zakup specjalistycznego sprzętu do rehabilitacji - Innowalk, dla uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej "Zakątek" w Poznaniu.

Wydarzenia w Poznaniu - sobota 25.03

Wielka szama na Stadionie

To największy zlot food trucków w Wielkopolsce. Będzie kuchnia meksykańska, gruzińska, burgery, frytki, owoce morza, lody, donuty i wiele innych. Poza jedzeniem czas spędzić będzie można w strefie chillout lub na dmuchańcach. Odbędą się także zawody jedzenia na czas oraz gra terenowa.

Spotkania z mieszkańcami Nowego Zoo

Nowe Zoo w Poznaniu oferuje w weekendy specjalne spotkania z niektórymi ze swoich mieszkańców. Mają one charakter edukacyjny i odbywają się w sobotę oraz niedzielę.

 • Godz. 11.30 - opowieści o tygrysach w Chacie Tygrysiej 
 • Godz.12.00 - spotkanie ze słoniami sawannowymi przy ich wybiegu 
 • Godz.12.30 - ciekawostki o mrówkojadach 
 • Godz.13.00 - opowieści o lemurach katta
 • Godz.13.30 - spotkanie z żyrafami północnymi
 • Godz.14.00 - ciekawostki o wielbłądach dwugarbnych
 • Nowe Zoo, ul. Krańcowa 81
 • Bilety: od 35 zł
 • Więcej informacji na stronie zoo.

Koncert: Marek Majka & Obłędni

Współpraca tego artysty z zespołem Obłędni rozpoczęła się w 2014 roku przy okazji wydania wspólnej płyty "Z żywymi napiję się wódki". Majka odpowiada za teksty, wokal i grę na gitarze, a towarzyszy mu piątka muzyków grających na gitarze, basie, harmonijce ustnej, skrzypcach i perkusji. Ich utwory balansują pomiędzy muzyką rozrywkową a poezją śpiewaną, a ostateczne brzmienie jest sumą wizji i pracy wszystkich członków zespołu.

"Woyzeck"

W małym miasteczku dochodzi do tajemniczego morderstwa ze szczególnym okrucieństwem. Pozorny spokój panujący w miejscowości znika, kiedy znaleziony zostaje trup Marii, matki dwuletniego dziecka. Główne podejrzenia padają na Woyzecka, partnera zabitej kobiety. Przedstawienie oparto na podstawie dramatu Georga Büchnera, który nigdy nie został dokończony, a sceny nie są ułożone w docelowej kolejności. To daje możliwość układania alternatywnych wariantów zakończenia historii i chronologii wydarzeń.

 • Teatr Nowy, ul. J.H. Dąbrowskiego 5 (Scena Nowa, wejście od ul. Krasińskiego i zaułku Feldman)
 • Godzina: 19:00 (sobota, niedziela)
 • Bilety: od 70 zł
 • Więcej informacji na stronie teatru.

Focus - koncert z okazji 50-lecia zespołu

Focus to holenderska progresywna grupa rockowa występująca od 1968 roku. Zespół gra muzykę instrumentalną ze słyszalnymi wpływami klasyki i jazzu. Z okazji 50 rocznicy powstania, na początku 2019 roku, rozpoczęli światową trasę koncertową, promując nowy album. Na scenę wracają po przerwie wymuszonej przez pandemię.

Białoruski Maraton Pisania Listów

Z okazji Dnia Wolności Białorusi zorganizowany zostanie maraton pisania listów dla więźniów i więźniarek przebywających w kraju rządzonym przez Alaksandra Łukaszenkę. Aby wesprzeć akcję, wystarczy w dowolnym momencie trwania wydarzenia przyjść na maraton i napisać list do wybranej bohaterki lub bohatera.

"Podróż nie z tej ziemi"

Kret, ćma, nieznośne dziecko i żółwica jako dowódczyni ekspedycji - taki skład wyruszy na wyprawę po najdalszych zakątkach naszej galaktyki. Misja podboju wszechświata okazuje się jednak podróżą o zupełnie innym znaczeniu - i to innym dla każdego z bohaterów tej opowieści. 

Wszystko na pokaz - spacer teatralny

Aktorzy i pracownicy oprowadzą widzów po zakamarkach Teatru Animacji. Przybliżą funkcjonowanie scen, otworzą rekwizytornie i zdradzą wiele teatralnych sekretów. Opowiedzą też o aktualnej ekspozycji w Galerii Lalek, demonstrując zasady animacji poszczególnych form oraz wspomną o archiwalnych spektaklach, w których one grały.

Wydarzenia w Poznaniu - niedziela 26.03

Exotic Fest Poznań

To kolejna edycja poznańskich targów terrarystycznych, z akwarystyką i botaniką. Będzie można zobaczyć gady, płazy, ryby, mięczaki, pajęczaki, skorupiaki, owady i wije. Ponadto zaprezentowane zostaną także rośliny, którymi można wyposażyć terraria i akwaria. Oprócz tego odbędą się dyskusje z udziałem hodowców i pasjonatów.

Spotkanie z Marią Peszek - "Naku*wiam zen"

Spotkanie autorskie ze zwyciężczynią plebiscytu czytelników "Książka Roku 2022" w kategorii "Autobiografia / Biografia / Wspomnienia". Maria Peszek to wokalistka, artystka i autorka tekstów. W książce rozmawia ze swoim ojcem, Janem Peszkiem - znanym aktorem. Podczas spotkania będzie można usłyszeć, jak powstawała książka o nieszablonowej relacji dwojga artystów.

"Osiecka. Byle nie o miłości"

Jest to recital Julii Rybakowskiej, która wciela się w postać Renaty Badyl - uroczej i pełnej werwy dziewczyny, która od czasu do czasu spędza upojne lato w Portofino. Upija się - ale wyłącznie na wesoło i śpiewa. Byle nie o miłości, jak buńczucznie deklaruje w podtytule swojego recitalu.

Tymon Tymański - koncert

Artysta koncertuje ze swoją drugą solową płytą - "Przeboje". Album ma charakterystyczną dla tego muzyka prześmiewczą stylistykę. Jest w nim miejsce na żart, muzyczny pastisz oraz polityczną i obyczajową satyrę.

"Osiem gór" - pokaz przedpremierowy

Film jest ekranizacją powieści Paulo Cognettiego. Opowiada historię trzydziestoletniego Pietro, który porzuca zatłoczone miasto i rusza w podróż w dzikie, nieznane włoskie Alpy, aby odnaleźć siebie.

 • Kino Muza, ul. Święty Marcin 30
 • Godzina: 16:00
 • Bilety: od 16 zł
 • Więcej informacji na stronie kina.

"Życie. Main Station" 

"Życie. Main Station" to spektakl, który zostanie zaprezentowany z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. Opowiada o podróży pociągiem, będącej metaforą życia. Pasażer, który znajduje się w życiowej pustce, zostaje zaproszony przez konduktora do pociągu. Tam szuka swojego miejsca w przedziałach, zajmowanych przez różne osoby. Kiedy znajduje pusty przedział i zostaje sam, nachodzą go natrętne myśli i senne koszmary.

"Odlot"

Przedstawienie w reżyserii pochodzącej z RPA Janni Younge. Opowiada o młodym bocianie - Nanji, a właściwie Fryderyku. Przez zrządzenie losu urodził się nie w Europie, a w Afryce. Jest jedynym białym dzieciakiem wśród afrykańskich czarnych bocianów i przez to wszędzie czuje się obco. Wraz ze swoją przyjaciółką Fantu postanawiają uciec do Europy - wyśnionej ojczyzny Nanjiego, w której jego zdaniem wszystko jest lepsze.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE