Co oznacza hasło "Rzeczpospolita Mosińska"? Jaka jest jej historia?

2021-07-19 14:53
Mosina
Autor: Gmina Mosina/Facebook Mosina

Rzeczpospolita Mosińska to krótki okres w historii Wielkopolski, o którym nie mówi się za wiele. Dlaczego? Czy Rzeczpospolita Mosińska istniała naprawdę?

W czasie Wiosny Ludów cała Europa była zalana licznymi wystąpieniami oraz walkami. Polska znajdowała się wówczas pod zaborami trzech państw, a sama Wielkopolska należała wtedy do Prus. Walki o niepodległość toczyły się w różnych częściach obszaru zaborów. Niewiele jednak mówi się o Rzeczypospolitej Mosińskiej, która miała powstać w 1948 roku w okolicach Poznania, i która do dziś dzieli historyków.

Powszechnie znana wersja opisuje powołanie do życia Rzeczypospolitej Mosińskiej jako proklamację, której dokonał Jakub Krotowski-Krauthofer 3 maja 1948 roku w Mosinie, która została wtedy stolicą odradzającej się Polski. Jednak nowo powstały kraj nie przetrwał nawet tygodnia.

Historyk z Mosiny, Wojciech Czeski, inaczej rozumie pojęcie "Rzeczypospolitej Mosińskiej":

To pojęcie wymyślone przez Ludwika Mierosławskiego, który opisał to w swoich dziennikach, i który w ten sposób nazwał twór, występujący nie tylko w Mosinie. Ta nazwa została przez niego wymyślona i dodajmy, że jest to nazwa obraźliwa. On to wymyślił, by obrazić ludzi, którzy stwierdzili, by wskrzesić Rzeczypospolitą Polską, nie mosińską.

"Legenda swoje, a prawda historyczna swoja" - dodaje mosiński historyk.

Zgodnie z faktografią to się zaczęło w okolicach Stęszewa. Powołano wtedy rzeczpospolitą w Stęszewie, Kórniku i Bninie. Patrząc na to nie można powiedzieć, że była to Rzeczpospolita Mosińska, bo za wiele miejsc się w to włączyło.

Czeski zaznacza również, że próby wskrzeszenia kraju miały miejsce w wielu miejscach ówczesnego zaboru pruskiego, a sama nazwa "Rzeczpospolita Mosińska" nie jest precyzyjna.

Mówi się, że Mosina była wtedy ogłoszona pięciodniową stolicą Polski. Musimy się zdecydować na jedną wersję wydarzeń. Albo istniała Rzeczpospolita Mosińska, albo Mosina była wówczas stolicą Polski. Nie ma trzeciej wersji. Jeżeli istniała Rzeczpospolita Mosińska, to Mosina nie mogła być stolicą Polski, ale w potocznym okresie mówi się o tym okresie, że była to Rzeczpospolita Mosińska.

Jeśli ciekawi Was historia Rzeczypospolitej Mosińskiej to posłuchajcie całej rozmowy z historykiem, Wojciechem Czeskim:

POSŁUCHAJ całej rozmowy z historykiem z Mosiny i poznaj historię Rzeczypospolitej Mosińskiej
ESKA XD #027 - TOKIO 2020, KRÓLOWA I KONKWISTADOR, ASFALT Z GUMY
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE