Poznań

i

Autor: Unsplash

Co Miasto Poznań sądzi o podwyżkach w PTBS? Chodzi o program "Najem z dojściem do własności"

2023-02-06 22:27

"Mamy świadomość, że podwyżki czynszów są wysokie. Będziemy szukali rozwiązań" - mówi zastępca prezydenta Poznania, Bartosz Guss. A chodzi o program "Najem z dojściem do własności". Mieszkańcy, którzy do tej pory płacili 27 złotych za metr kwadratowy, teraz zapłacą o prawie 11 złotych więcej.

Jak rozwiązać kwestię podwyżek czynszów w Poznańskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego zastanawia się miasto. Chodzi o program "najem z dojściem do własności". Mieszkańcy, którzy do tej pory płacili 27 złotych za metr kwadratowy, teraz zapłacą o prawie 11 złotych więcej. "Mamy świadomość, że jest to wysoka podwyżka, dlatego będziemy szukać rozwiązań" - mówi nam zastępca prezydenta Poznania, Bartosz Guss.

- Pierwsze to takie, żeby osoby w tym programie, a mówimy o 290 rodzinach, mogły w sposób suwerenny zdecydować, czy chcą dalej w tym programie pozostać, czy też bez żadnych negatywnych konsekwencji finansowych ten program opuścić.

Drugie rozwiązanie będzie wymagało zgody rady miasta. Zakłada, że uczestnik programu "Najem z dojściem do własności" może przejść do innego programu PTBS-u. Dzięki temu płaciłby kilkanaście złotych za metr kwadratowy, ale nie mógłby wykupić mieszkania.

- Oceniam, że te dwa rozwiązania są wyjściem naprzeciw. Nie stawiamy pod ścianą uczestników tego programu. Dajemy im prawo do wyboru. To będzie ich decyzja, a nie nasza. My tylko wskażemy narzędzia.

PTBS tłumaczy podwyżki rosnącymi kosztami utrzymania i odsetkami za kredyt w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Przypomnijmy, czynsz to w 70 % spłata kredytu mieszkania.

Jak dobrze znasz tabliczkę mnożenia?

Pytanie 1 z 27
2x8=?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE