Centrum Szyfrów Enigma już otwarte! Co można tam zobaczyć?

2021-09-24 16:10
Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma
Autor: Ewa Stefanowicz

Nazywanie Centrum Szyfrów Enigma "muzeum" to spore niedopowiedzenie. Oczywiście, na miejscu można poznać historię matematyków, którzy rozpracowali niemiecką technologię szyfrowania. Jednak poza tym to centrum edukacji, które ma inspirować i zachęcać kolejne pokolenia do nauki matematyki i kodowania.

Centrum Szyfrów Enigma oficjalni otwarte! Uroczystość rozpoczęła się 24.09 o 12. Jednak atrakcje przygotowane na tę okazję będą trwać przez cały weekend. Szczegóły znajdziecie w linku poniżej. Zwiedzanie tego miejsca możliwe będzie od soboty, od godziny 11.

Powstanie Centrum Szyfrów Enigma to zwieńczenie wielu lat pracy. O "Muzeum Enigmy" mówiło się już ponad dekadę temu. Choć nazywanie otwartej dziś instytucji "muzeum" to spore niedopowiedzenie.

Otwarcie poznańskiego Centrum Szyfrów Enigma

W budynku przy ulicy św. Marcin 78 na zwiedzających czeka coś więcej niż lekcja historii. Oczywiście można tam poznać sylwetki kryptologów, którzy przełamali szyfrowanie Enigmy. To jednak dopiero początek.

W Centrum Szyfrów Enigma można przejść kurs szyfrowania, poznać starożytne techniki ukrywania treści wiadomości oraz spróbować swoich sił w nadawaniu alfabetem Morse’a. Zwiedzający trafią też na pokład niemieckiego U-Boota, gdzie zobaczą tamtejsze stanowisko do nadawania zaszyfrowanych wiadomości.

Bilety do Centrum Szyfrów Enigma możecie kupić online lub w kasie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE