Sąd Okręgowy w Poznaniu

i

Autor: Beniamin Piłat - Radio ESKA Sąd Okręgowy w Poznaniu

Były poseł PiS i Solidarnej Polski z Poznania oskarżony o wyłudzenia. Grozi mu 10 lat więzienia

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu złożyła do sądu akt oskarżenia w sprawie Tomasza G. oraz pięciu innych osób w sprawie wyłudzenia z Kancelarii Sejmu 400 tysięcy złotych, oraz defraudacji 5 milionów złotych będących własnością prywatnej uczelni. G. był posłem Prawa i Sprawiedliwości od 2005 roku, następnie przeszedł do Solidarnej Polski. W 2015 roku nieskutecznie ubiegał się o czwartą kadencję z ramienia partii KORWiN, po czym odszedł z polityki.

Były poseł Tomasz G. oskarżony o 10 przestępstw

Jak poinformował Polską Agencję Prasową prokurator Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, w sprawie Tomasza G. oraz pięciu innych osób, w tym żonie byłego posła prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia w sprawie wyłudzeń i sprzeniewierzenia łącznie ponad pięciu milionów złotych.

Poseł-oszust z Poznania?

Jako poseł VII kadencji, Tomasz G. miał wyłudzić z Kancelarii Sejmu ponad 400 tysięcy złotych na prowadzenie biura poselskiego. Chodzi o nierzetelne dokumenty, które G. miał składać Kancelarii, w których były zawarte opłaty na zawarte przez biuro poselskie prace różnych osób, jak informuje poznańska prokuratura.

Były poseł kanclerzem poznańskiej prywatnej uczelni

Tomasz G. wraz z żoną Magdaleną prowadzili w Poznaniu prywatną uczelnię. Były poseł PiS i Solidarnej Polski był na niej kanclerzem. W okresie od stycznia 2016, a więc krótko po wygaśnięciu mandatu poselskiego, do grudnia 2018 roku miał sprzeniewierzyć prawie 5 milionów złotych, które należały do uczelni. G. miał wypłacać pieniądze z uczelnianego konta na różne sposoby. Z karty płatniczej, bezpośrednio z konta w banku, oraz z kasy uczelni. Ponadto miał wydatkować pieniądze uczelni niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Inni oskarżeni, w tym żona Tomasza G.

Magdalena G. żona byłego posła na Sejm V, VI i VII kadencji miała dopuścić się sprzeniewierzenia 240 tysięcy złotych z kasy prywatnej uczelni. Natomiast Ewa K., Anna R. i Weronika B. miały pomóc Tomaszowi G. po przez podpisywanie fałszywych umów wyłudzić pieniądze z Kancelarii Sejmu.

Byłemu posłowi z Poznania grozi więzienie

Za postawione Tomaszowi G. zarzuty grozi mu 10 lat więzienia. W dodatku od 2017 roku w Sądzie Rejonowym w Poznaniu toczy się proces przeciwko byłemu posłowi o wyłudzanie kredytów. Wobec G. prokuratura zastosowała poręczenie majątkowe wartości 250 tysięcy złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE