Będzie prosty język w poznańskich urzędach!

2021-10-14 15:53
Prosty język w poznańskim urzędzie
Autor: Urząd Miasta w Poznaniu

Teraz w urzędzie ma być prosto i zrozumiale. Wypowiedzi mają być tak pisane, aby już za pierwszym razem były one jasne dla każdego. Więcej szczegółów poniżej.

W poznańskim urzędzie będzie prosto i zrozumiale! Zawiłe i skomplikowane słownictwo to niestety cecha charakterystyczna dokumentów. Czytamy dwa razy i nic nie rozumiemy. Teraz ma się to zmienić. Powstał już poradnik, który trafi do wszystkich poznańskich urzędników.

Prosty język to nie prostacki język. Tego urzędnicy się boją i dlatego używają bardzo skomplikowanych fraz

mówi Beata Skrzypczak Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa w Poznaniu. I dodaje, że zorganizowane zostaną również szkolenia dla osób, które tworzą dokumenty. Budowane jest również narzędzie, które ułatwiać będzie konstruowania pism.

Wrzuca pismo, zaznaczają się frazy trudne, dostaje wersję uproszczoną, musi ją zaakceptować i w tej sposób będziemy też urzędnika wspierać.

Planowane jest również utworzenie studiów podyplomowych, podczas których urzędnicy będą uczyli się prostej komunikacji z klientem.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE