Berlin

i

Autor: getty images Widok na Berlin nocą

Wydarzenia

Będzie paraliż niemieckich lotnisk? Kolejna fala strajków

2023-03-24 12:37

Związek zawodowy Verdi oraz związek kolejowy i transportowy (EVG) potwierdziły w czwartek w Berlinie, że w najbliższy poniedziałek ruch w całych Niemczech zostanie sparaliżowany przez strajk ostrzegawczy komunikacji publicznej. Protest na tle płacowym rozpocznie się o północy z 26 na 27 marca i potrwa całą dobę – poinformowali związkowcy.

Niemiecki Związek Zawodowy Pracowników Kolei i Transportu (EVG) oraz związek zawodowy Verdi zapowiedziały, że na poniedziałek 27 marca planują paraliż dużej części transportu publicznego poprzez ogólnokrajowy strajk ostrzegawczy - donosi portal Deutsche Welle.

Związki zawodowe: w poniedziałek strajk transportu publicznego sparaliżuje cały kraj

Osoby dojeżdżające do pracy oraz podróżni w całej RFN będą musieli przygotować się w poniedziałek na „daleko idące ograniczenia” w transporcie miejskim, kolejowym (dalekobieżnym i regionalnym), lotniczym, a nawet wodnym – informuje portal ZDF.

Jak zapowiedzieli związkowcy, będzie to bezprecedensowy z uwagi na swoją skalę strajk ostrzegawczy. Wezwano ponadto do strajków na lotniskach, gdzie realizowane są połączenia krajowe z krajów związkowych - Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Badenii-Wirtembergii, Saksonii, Dolnej Saksonii, Nadrenii-Palatynatu i Bawarii. Do strajku mogą dołączyć także firmy obsługujące autostrady, administratorzy dróg wodnych oraz żeglugi.

Wielki strajk w niemieckim transporcie

Poniedziałkowy strajk ma zwiększyć presję na rządy regionalne oraz rząd federalny przed trzecią rundą negocjacji, które zaplanowane są na 27 marca. Związek zawodowy pracowników sektora publicznego domaga się 10,5-procentowej podwyżki wynagrodzeń. Pracodawcy zaproponowali do tej pory podwyżkę w wysokości 5 proc.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE