Prawo jazdy kategorii B do zmiany? Będą nowe przepisy

i

Autor: Wikipedia Commons Prawo jazdy kategorii B do zmiany? Kierowcy zyskają większe uprawnienia

Będzie można jeździć bez prawa jazdy! Kiedy elektroniczne prawko w aplikacji mObywatel?

2020-11-13 10:19

Dzięki aplikacji mObywatel od jakiegoś czasu nie trzeba mieć przy sobie chociażby dowodu osobistego czy dowodu rejestracyjnego i polisy OC samochodu. Wkrótce kierowcy będą mogli również zostawić w domach swoje prawo jazdy. Przeczytajcie więcej na stronie internetowej ESKI Poznań.

Obecnie podczas policyjnej kontroli nie musimy mieć plastikowego dowodu osobistego i papierowych wersji dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Trzeba mieć jednak wydane przez urząd prawo jazdy. Za jego brak grozi nam mandat do 50 zł. Wkrótce się to zmieni. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało właśnie, że 5 grudnia zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. I to właśnie wtedy w aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy. Oznacza to, że podczas ewentualnej kontroli policyjnej, funkcjonariuszom będziemy mogli pokazać tylko ekran smartfona z odpaloną rządową aplikacją.

ESKA XD #009

Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że z aplikacji mObywatel korzysta już ponad 1,5 miliona osób. Co obecnie znajduje się w aplikacji? mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Jest też mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Są też tam eRecepty. Dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Z kolei uczniowie i studenci mogą korzystać z mLegitymacji.

Aplikacja mObywatel jest na bieżąco aktualizowana. Co zmieniło się ostatnio? Poniżej przedstawiamy opis zamieszczony przez Ministerstwo Cyfryzacji:

  • Uprościliśmy uwierzytelnianie się podczas pobierania dokumentów z rejestrów państwowych. Teraz, by złożyć wniosek o dokument (np. mTożsamość), wystarczy potwierdzić swoje dane profilem zaufanym logując się raz, a nie jak dotąd dwa razy.
  • Tożsamość można potwierdzać korzystając z profilu zaufanego lub jednego z ponad 200 banków
  • Wprowadziliśmy też możliwość odblokowywania aplikacji za pomocą biometrycznego skanu twarzy (w telefonach z systemem Android, na telefonach z system iOS – ta funkcjonalność była już wcześniej dostępna). Dotarło do nas sporo pytań o tę funkcjonalność, dlatego – korzystając z okazji – wyjaśniamy: biometryczny skan nie jest tym samym, co odblokowanie telefonu po odczytaniu wizerunku ze zdjęcia zrobionego aparatem telefonu. Skany biometryczne to te z wykorzystaniem np. modelu 3D twarzy, skanu tęczówki oka lub inne, które są uwzględnione przez Google w najnowszych wydaniach systemu Android. Skan twarzy – jak każde odblokowanie biometryczne – należy potwierdzić nadanym wcześniej PIN-em. Dlaczego? Bo biometria nadal nie zapewnia najwyższego poziomu bezpieczeństwa.
  • Na prośbę studentów - w mLegitymacji ułatwiliśmy dostęp do numeru albumu i kodu do zeskanowania numeru. Wcześniej, by go wyświetlić trzeba było wejść w menu i wybrać odpowiednią funkcję – teraz wystarczy kliknąć ikonę pod mLegitymacją. Nowa funkcjonalność jest dostępna zarówno w urządzeniach z system Android, jak i iOS.

Piątek trzynastego. Ludzie naprawdę wierzą w te przesądy. Znasz je? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Jakiego koloru kot przynosi pecha?