Autostrada

i

Autor: Pixabay

Kolejne podwyżki!

Autostrada A2 znów drożeje. Kierowcy są wściekli

2023-03-09 10:18

Kolejne podwyżki na autostradzie A2. Kierowcy, którzy podróżują tą trasą zgodnie podkreślają, że opłaty za powinny być symboliczne, albo powinny zostać zniesione. Tymczasem w wielkopolski odcinek A2 to jeden z najdroższych w całej Europie. Ile teraz kosztuje przejazd autostradą A2?

Nowe stawki na autostradzie A2

Od czwartku (9 marca 2023 roku) zmianie uległy stawki opłat za przejazd płatnymi odcinkami Autostrady Wielkopolskiej na trasie Nowy Tomyśl – Konin. To nie wszystko, bowiem wprowadzona została także dla motocykli szósta kategoria.

Opłata za przejazd A2

Ile wynosi opłata za przejazd autostradą A2? Obowiązująca od czwartku stawka za przejazd każdym z trzech 50 km odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem będzie wynosić:

  • 14 PLN – Kat. 6 (motocykle) bonifikata 50 proc. ceny dla Kat. 1,
  • 28 PLN – Kat. 1 (pojazdy osobowe o dwóch osiach),
  • 43 PLN – Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami),
  • 66 PLN – Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami),
  • 100 PLN – Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami),
  • 280 PLN – Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne).

- Podane stawki zawierają 23 proc. podatku VAT. Opłaty na koncesyjnych autostradach w Polsce są objęte podatkiem od towarów i usług, w przeciwieństwie do publicznych autostrad na których takiego podatku się nie pobiera. Koszt przejazdu Autostradą Wielkopolską na trasie Świecko – Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian. Kierowcy pojazdów kategorii 1 i 6 płacą w tym przypadku 18 PLN za przejechanie 106 km - przekazali przedstawiciele A2.

Droższy przejazd A2. Co na to kierowcy?

Od czwartku kierowcy, przejeżdżający przez autostradę A2 będą muszą sięgać jeszcze głębiej do kieszeni. Na MOP-ie w Tulcach zapytaliśmy ich, co sądzą o podwyżkach.

- Bardzo dużo. Powinno być o wiele mniej, a za autostrady nie powinniśmy płacić albo stosunkowo małe sumy.

- Czasem będę zastanawiał się, czy jechać.

- Nie ma wyjścia, trzeba jeździć i trzeba płacić.

- Takimi kroczkami się tak bardzo łatwo podnosi ceny i zwiększa zyski, czy to jest autostrada, czy inne. Powinniśmy mieć autostrady bezpłatne tak jak w Niemczech.

To tylko niektóre komentarze kierowców, których spotkaliśmy. Obecne podwyżki sprawiły, że A2 stała się ponownie jedną z najdroższych w Europie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE