Arcybiskup Gądecki

i

Autor: Silar / Wikicommons Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki

Kościół

Arcybiskup Gądecki ustalił nową stawkę daniny diecezjalnej. Ile w tym roku zapłacą wierni?

Tak zwana Danina diecezjalna, to obowiązkowa opłata od parafii dla kurii. Obliczana jest na podstawie wszystkich mieszkańców danej parafii, nie tylko tych, którzy chodzą do kościoła. Obejmuje także nawet niewierzących, a także osoby innej wiary. W tym roku Archidiecezja Poznańska ustaliła nową stawkę, która szokuje nie tylko wiernych podlegających zwierzchnikom ze Stolicy Wielkopolski.

Co to jest danina diecezjalna?

Co roku do każdej parafii należącej do Archidiecezji Poznańskiej rozsyłany jest list od arcybiskupa, metropolity poznańskiego Stanisława Gądeckiego. Tak było i w tym roku. Każdy wierny – w miarę swoich możliwości – zobowiązany jest do troski o potrzeby wspólnoty Kościoła. Jedną z form tej troski jest danina diecezjalna, składana w okresie Wielkiego Postu na potrzeby naszej archidiecezji - możemy przeczytać w liście skierowanym do wiernych.

Ile wynosi danina Diecezjalna w Archidiecezji Poznańskiej? O ile wzrosła?

Co roku jest ustalana, według potrzeb inna kwota daniny. Jak wynika z informacji, do których dotarli dziennikarze Gazety Wyborczej, kwota, jaką Archidiecezja Poznańska chce w tym roku otrzymać od wiernych, za pośrednictwem każdej parafii, to około 3 miliony złotych. Na osobę to 2,65 PLN.

Inflacja dotknęła także Kościół? Stąd taka podwyżka?

Tegoroczna wysokość daniny jest znacznie wyższa od tej z ubiegłych lat. Dla porównania, w 2021 roku danina wynosiła 1,70 złotego. W tym roku to 1,90, czyli o 12 procent więcej. Skąd rozbieżność między wcześniej wspomnianym 2,65, a 1,90? Do tej kwoty doliczana jest jeszcze specjalna, za fundusz - BOK, czyli Braterskiej Opieki Kapłańskiej - uwzględnia on opłaty na emerytów i chorych księży. W diecezji poznańskiej ta kwota, tak czy siak jest wysoka. Dla porównania, w sąsiedniej diecezji kaliskiej wynosi 1 złoty 30 groszy.