Poznań

i

Autor: Unsplash

Aleja Praw Kobiet i skwer Polskich Olimpijek i Olimpijczyków; nowe nazwy ulic i placów w Poznaniu

2021-09-29 8:14

Aleja "Praw Kobiet" i skwer "Polskich Olimpijek i Olimpijczyków" to niektóre z nazw, jakie nadali we wtorek poznańscy radni kolejnym ulicom i skwerom w mieście. Wśród nowych patronów znaleźli się także Klemens Mikuła i Maciej Zawieja.

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Poznania zdecydowano o nadaniu nazw kolejnym poznańskim ulicom i skwerom. Aleja w rejonie ul. Naramowickiej - do tej pory potocznie zwana Nową Naramowicką - została aleją Praw Kobiet.

Jak wskazał poznański magistrat, nazwa ta "upamiętnia prawa kobiet wywalczone w 1918 roku, które stanowiły jedną z podstaw kształtowania nowoczesnego, demokratycznego państwa".

"To uhonorowanie determinacji polskich emancypantek i całego społeczeństwa u zarania niepodległej Polski. Jest to także uznanie faktu, że równouprawnienie kobiet i mężczyzn jest jedną z fundamentalnych wartości, którymi kieruje się Poznań - miasto tworzące możliwości rozwoju i dobrego życia wszystkim osobom, które zdecydowały i decydują się tu zamieszkać" – podkreślono.

Skwer położony w rejonie ulicy Królowej Jadwigi i Drogi Dębińskiej zyskał natomiast nazwę Polskich Olimpijek i Olimpijczyków. Ma ona upamiętnić wszystkich uczestników igrzysk, w tym także medalistki i medalistów olimpijskich, którzy studiowali w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego, obecnie AWF.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Z kolei skwer położony w rejonie ulic: Zgoda, Piotra Ściegiennego, Głogowska otrzymał imię Macieja Zawiei - w latach 2006-2009 radnego Miasta Poznania. Magistrat przypomniał, że urodzony w stolicy Wielkopolski Maciej Zawieja powołał do życia pierwszy w Polsce Uczelniany Klub Kibica Lecha Poznań. Organizował liczne turnieje charytatywne, np. "Poznańscy piłkarze dzieciom", w ramach których wspierano osoby z niepełnosprawnościami i potrzebujące. Od 2005 r. był asystentem Wicemarszałka Senatu RP, prof. Marka Ziółkowskiego. W 2006 r. został wybrany radnym Miasta Poznania. Zmarł tragicznie 10 sierpnia 2009 r.

Patronem ulicy odchodzącej od ul. Wołkowyskiej został Klemens Mikuła - architekt, w latach 1994-2002 członek Rady Miasta Poznania. Był zaangażowany w sprawy planowania przestrzennego i ekologii. We własnej pracowni stworzył projekt dla założenia architektonicznego wokół Jeziora Maltańskiego. W 2008 r. otrzymał tytuł "Zasłużony dla Miasta Poznania". Zmarł 21 czerwca 2014 r.