Abonament RTV 2024. Ile będziemy płacić za radio i telewizję w przyszłym roku? Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Abonament RTV 2024. Ile będziemy płacić za radio i telewizję w przyszłym roku? Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję

Opłaty

Abonament RTV 2024. Ile będziemy płacić za radio i telewizję w 2024 roku? Tyle wynosi stawka zaakceptowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji

2024-01-23 13:06

Abonament RTV 2024. Ile będzie wynosić opłata za radio i telewizję w 2024 roku? Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała już jakiś czas temu o opłatach za 2024 rok. Ile wyniesie abonament RTV za 2024 rok? Sprawdź. Być może to będą ostatnie miesiące obowiązywania abonamentu RTV, ponieważ pojawiły się głosy o jego zniesieniu.

Abonament RTV - co to takiego?

Abonament radiowo-telewizyjny to nic innego jak opłata za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych. Jeśli posiadamy odbiornik radiowy i telewizyjny to jesteśmy zobowiązani, aby co miesiąc płacić abonament RTV. Nie ma znaczenia liczba urządzeń, bowiem opłata w każdym przypadku jest stała.

Abonament RTV w 2024 roku

Ile wyniesie abonament RTV w 2024 roku? W ostatnich latach opłata za abonament RTV ciągle rosła. W 2023 roku posiadacze radioodbiornika muszą płacić 8,70 zł miesięcznie, natomiast posiadacze telewizora - 27,30 zł. Jest również możliwość opłaty jednorazowej, z góry za 12 miesięcy, dzięki czemu jesteśmy w stanie obniżyć koszty za abonament RTV. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała w środę (10 maja), że abonament RTV na 2024 rok zostanie na tym samym poziomie.

Abonament RTV - kto nie musi płacić?

Nie wszyscy muszą płacić za abonament RTV. Jest długa lista mówiąca o tym, kto jest zwolniony z opłat abonamentowych. Zwolnieni z opłat abonamentowych są m.in. osoby niepełnosprawne, które zaliczono do I grupy inwalidzkiej czy też osoby, które ukończyły 75 lat. Cała lista osób zwolnionych z abonamentu RTV znajduje się TUTAJ.

Abonament RTV - jaka jest kara za niepłacenie abonamentu?

Płacenie abonamentu RTV jest obowiązkowe. Jeśli tego nie robimy to musimy liczyć się z karą. Kontrole abonamentu RTV mogą przeprowadzać pracownicy Poczty Polskiej oraz oficjele z Urzędu Skarbowego. Jeśli weryfikator stwierdzi w mieszkaniu obecność niezarejestrowanego telewizora, użytkownik będzie zmuszony zapłacić karę. Unikanie opłaty za abonament RTV i niezgłoszenie telewizora bądź radia grozi karą w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty, czyli 735 złotych.

Abonament RTV zostanie zlikwidowany?

Czy abonament RTV zostanie zlikwidowany? Takie głosy pojawiają się bardzo często. Na ten temat wypowiedział się Bogdan Zdrojewski, czyli nowy przewodniczący sejmowej komisji kultury i środków przekazu. W rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl podkreślił, że "utrzymanie abonamentu w dotychczasowej formie jest mało prawdopodobne".

Czy wszyscy muszą płacić abonament RTV? Zobaczcie w naszej galerii:

Sonda
Czy płacisz abonament RTV?