75 rocznica

i

Autor: www.poznan.pl

75 rocznica zakończenia walk o Poznań. Przemówienie prezydenta Jaśkowiaka

2020-02-24 13:00

Miesięczne walki o wolność okupowanego przez hitlerowskie Niemcy Poznania zakończyły się 23 lutego 1945 roku. W walkach brało udział 2 tys. poznaniaków, zginęło 100, 300 zostało rannych. Główne uroczystości upamiętniające to wydarzenie odbyły się wczoraj na Cytadeli.

Uroczystości miały swój początek na Miłostowie. Zastępca prezydenta Poznania, Katarzyna Kierzek-Koperska, złożyła kwiaty w kwaterach żołnierzy polskich, rosyjskich i niemieckich.

Główne obchody miały miejsce na górnym tarasie Cytadeli. Pod Pomnikiem Żołnierzy Radzieckich w imieniu swoim i poznaniaków kwiaty złożył prezydent miasta, Jacek Jaśkowiak. Towarzyszyli mu parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich.

Z okazji uroczystości prezydent wygłosił przemówienie:

Siedemdziesiąt pięć lat temu w Poznaniu skończyła się okupacja hitlerowska, najgorszy okres w historii naszego miasta. Zakończył się czas, kiedy zmuszano ludzi do porzucenia dorobku życia w kilka minut i wypędzano z domów. Dobiegł końca okres, w którym męczono Polaków w Forcie VII, w więzieniu na ul. Młyńskiej i w wielu innych miejscach. Z publicznych miejsc zniknęły tablice "Nur für Deutsche!". Polacy mogli znowu chodzić do teatru, korzystać z komunikacji publicznej, a dzieci wrócić do szkół i uczyć się języka polskiego.

Tej wolności nie wywalczyliśmy jednak sami. Największy był w tym udział Armii Radzieckiej. Poległo prawie sześć tysięcy jej żołnierzy. Często mówimy teraz, że nie odzyskaliśmy pełni wolności. Nie mogliśmy jej odzyskać, bo ci żołnierze - Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy, Łotysze - sami tej wolności nie mieli.

Radość ze zwycięstwa nad okrutnym okupantem i z wyzwolenia naszego miasta była ogromna. Musimy o tym pamiętać - niezależnie od wypowiedzi, które padają obecnie z ust polityków. Nawet, jeśli są to tak nieakceptowalne próby fałszowania historii, jakich dopuścił się w ostatnim czasie prezydent Rosji, nasza ocena tamtych wydarzeń powinna być wolna od towarzyszących tym słowom emocji i uprzedzeń. 75 lat temu w Poznaniu zakończył się najgorszy czas w dziejach naszego miasta. W zamian za to swoje życie oddało wielu poznaniaków, dzielnych Cytadelowców, ale także tysiące żołnierzy radzieckich. Nie możemy tego faktu umniejszać. Oddajmy Cześć Pamięci Poległych!

Prezydent Poznania złożył też kwiaty pod pomnikami Cytadelowców i Żołnierzy Alianckich.