Flaga Polski

i

Autor: pixabay.com Flaga Polski

27 grudnia będzie świętem narodowym!

2021-11-02 16:58

27 grudnia będziemy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

27 grudnia stanie się świętem państwowym! Po jednogłośnym przyjęciu ustawy przez sejm oraz senat, pozostaje czekać na podpis prezydenta.

Wielkopolanie walczyli nie w jakimś lokalnym powstaniu z Niemcami. Oni walczyli o kształt odradzającej się ojczyzny. Czy wyobrażacie sobie wolną Polskę w 1918 roku bez kolebki państwa polskiego?

mówi Przemysław Terlecki, dyrektor Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Tadeusz Musiał, syn powstańca oraz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, zaznacza, że ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym mogło trwać tak długo, ponieważ Wielkopolanie nie chcieli chwalić się swoimi zasługami.

Ojciec nie widział w tym nic nadzwyczajnego, uważał to za coś normalnego. To po prostu patriotyczny obowiązek, a nie coś, by pierś wypinać po ordery. I tacy są chyba Wielkopolanie.

27 grudnia będziemy obchodzić święto państwowe, ale nie będzie to dzień wolny od pracy. Możliwe, że w 2025 roku rocznicę wybuchu powstania będziemy obchodzić już w nowej siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Pogadane z Dawidem Kwiatkowskim
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE