Pewnie nie wiedzieliście, że...

Sejm można zwiedzać! Wszystko, co musicie wiedzieć o zwiedzaniu gmachu

Wiedzieliście, że budynek Sejmu RP jest dostępny dla zwiedzających? Piękne wnętrza warto zobaczyć na własne oczy. Sprawdźcie, co trzeba zrobić, by wziąć udział w oprowadzaniu, jak zarezerwować miejsce i czy można wejść na Salę Posiedzeń Sejmu. Czy za wejście się płaci, kiedy jest zwiedzanie i jak dojechać na Wiejską?

Spis treści

  1. Jak zwiedzić Sejm?
  2. Zwiedzanie budynku Sejmu. Kiedy się odbywa i co można zobaczyć?
  3. Sejm - historia budynku przy ul. Wiejskiej w Warszawie

Jak zwiedzić Sejm?

Umówienie zwiedzania Sejmu jest banalnie proste. W Internetowym Systemie Rezerwacji Wizyty w Sejmie - tutaj - wybieracie w kalendarzu interesującą Was datę i godzinę, podajecie adres mailowy, akceptujecie krótki Regulamin Zwiedzania (warto się z nim zapoznać - zawiera praktyczne wskazówki dotyczące zbiórki, formalności i odpowiedniego ubioru) oraz przetwarzanie danych osobowych.

Nie zapomnijcie sprawdzić podanego maila - będzie na nim czekać formularz do wypełnienia; na dopełnienie formalności macie jedynie 24 godziny, więc nie odkładajcie tego na później. W ciągu 3 dni otrzymacie potwierdzenie rezerwacji. I to wszystko!

Zwiedzanie na chwilę obecną jest możliwe wyłącznie w grupach. Polecamy zadbać o punktualne przybycie - spóźnienie wiąże się z telefonami do Wszechnicy Sejmowej lub anulowaniem rezerwacji miejsca w grupie.

Zwiedzanie budynku Sejmu. Kiedy się odbywa i co można zobaczyć?

Obecnie zwiedzanie Sejmu jest możliwe wyłącznie od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00 - 15:00; oprowadzanie trwa ok. 40 minut. Liczebność grupy może być różna - od 15 do nawet 55 osób. Wycieczka wyrusza z Budynku S, w którym mieści się Centrum dla Zwiedzających; podczas trasy przedstawiana jest historia polskiego parlamentaryzmu - zarówno w formie wystaw, jak i krótkich wykładów. Ostatnim punktem jest oczywiście Sala Obrad, którą można podziwiać z galerii.

Uwaga: Wasza rezerwacja może zostać odwołana, jeśli w Sejmie tego samego dnia mają miejsce szczególnie ważne wydarzenia czy wizyty lub tajne obrady.

Sejm głosowanie posiedzenie ul.Wiejska Warszawa

i

Autor: SUPER EXPRESS Sejm głosowanie posiedzenie ul.Wiejska Warszawa

Sejm - historia budynku przy ul. Wiejskiej w Warszawie

Budynek Sejmu RP zaczęto budować po odzyskaniu niepodległości, w 1918 roku. Jego rozbudowa wciąż trwa. Jednak kształt gmachu, który wszyscy znamy z telewizji powstawał z przerwami w latach 1925-1952, a za projekty odpowiadają Kazimierz Skórewicz i Bohdan Pniewski.

Wszystko zaczęło się od byłego gmachu Instytutu Aleksandryjsko-Maryjskiego na Wiejskiej w Warszawie, który postanowiono wykorzystać na potrzeby nowego parlamentu. W 1919 roku odbyło się tu pierwsze posiedzenie. Od 1925 roku prowadzono rozbudowę budynku powierzoną Skórewiczowi.

Duża część kompleksu nie przetrwała II Wojny Światowej. Salę Obrad odbudowano, uszkodzone budynki wyremontowano. W 1946 roku Stowarzyszenie Architektów Polskich rozpisało konkurs na rozbudowę - wygrał go Bohdan Pniewski, prominentny architekt, który wcześniej, na zamówienie śpiewaka Jana Kiepury, projektował choćby słynną, luksusową Patrię w Krynicy-Zdroju, a także modernistyczne wille i gmachy instytucji publicznych. Budowę zakończono w 1952 roku.

W 1989 roku dobudowano Nowy Dom Poselski (arch. M. Handzelewicz-Wacławek i A. Kaliszewskiego). 30 lat później do użytku oddano Budynek Komisji Sejmowych.

Zobacz też: Gmach Sejmu Śląskiego w Katowicach - zwiedzanie, architektura i historia

QUIZ: Jak dobrze znasz polskie zamki? Sprawdź, czy rozpoznasz je po zdjęciu!

Pytanie 1 z 10
Na początek łatwe - gdzie znajduje się ten słynny zamek?
Najlepsze atrakcje w Polsce. Co zobaczyć? Najwyżej oceniane obiekty to zamki
REKONSTRUKCJA I POSIEDZENIA SEJMU ŚLĄSKIEGO W 100 LECIE WYDARZENIA