urbex

Sale operacyjne i pałacowe wnętrza. Zobacz zdjęcia opuszczonych budynków Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Kilka lat temu budynki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zaczęły pustoszeć. Jak wyglądają obecnie zabytkowe "Czerwona Chirurgia" i Klinika Chorób Wewnętrznych? Byliśmy w środku i mamy mnóstwo zdjęć. Pałacowe klatki schodowe, piękne rzeźby, żyrandole przeplatają się tu z salami operacyjnymi i salami wykładowymi.

Byliśmy w opuszczonych budynkach Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Kopernika w Krakowie - w tzw. "Czerwonej Chirurgii" (czyli w II Katedrze Chirurgii) i II Klinice Chorób Wewnętrznych. Od czasu wyprowadzki szpitala do nowego potężnego obiektu, XIX i XX-wieczne budynki stoją puste i czekają na remonty, które dostosują je do nowych funkcji. W jednym z nich siedzibę znajdzie Biblioteka Miejska, w drugim Krakowskie Biuro Festiwalowe. Jak wyglądają dziś miejsca, w których leczono miliony Krakowian?

Kiedy powstały budynki szpitala przy ul. Kopernika?

"Czerwoną Chirurgię" pod numerem 21 otwarto w 1893 roku. Nazwa brzmi groźnie i upiornie, prawda jest jednak prozaiczna - pochodzi ona od koloru ceglanego budynku. Klinikę Chorób Wewnętrznych pod numerem 15 otwarto nieco później, w 1901 - tutaj, oprócz części diagnostycznej zaprojektowano również ogromną salę wykładową, którą możecie zobaczyć w naszej galerii - zachowano ją w bardzo dobrym stanie do dziś.

Uniwersytet Jagielloński rozpoczął kilka lat temu budowę nowego, potężnego szpitala na południu miasta. Dziś obiekt przyjmuje już pacjentów, a opuszczone przez UJ historyczne budynki w dzielnicy Wesoła kupiło miasto.

Opuszczone budynki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - tak wyglądają teraz!

i

Autor: Julia Dragović

Co dalej z budynkami opuszczonymi przez Szpital Uniwersytecki?

Budynki, które możecie obejrzeć na naszych zdjęciach staną się siedzibami Biblioteki Miejskiej i Krakowskiego Biura Festiwalowego. Przy Grzegórzeckiej 18 prawdopodobnie powstanie restauracja. Na Śniadeckich 5 funkcjonuje obecnie Centrum Pomocy Ukrainie. Przeznaczenie pozostałych obiektów nie jest jeszcze znane; możliwe jednak, że zachowają swoje medyczne przeznaczenie. Starą karetkownię wyburzono.

Wszystkie budynki kompleksu znajdującego się w samym centrum miasta objęte są ochroną konserwatorską i przechodzą obecnie inwentaryzację pod kątem przyszłych remontów.

Wnętrza mogliśmy zwiedzić w ramach InstaMeet Wesoła organizowanego przez Igers Kraków we współpracy z Agencją Rozwoju Miasta Krakowa - dziękujemy!

Zobacz też: Sala Józefa Mehoffera w Krakowie - zdjęcia i historia mało znanej perły. Czy można ją zwiedzić?