meble

i

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Zydel "Sarenka" czy funkcjonalne meble Spółdzielni Ład - zakupy Muzeum w powojennym stylu

2021-02-20 9:47

Wyjątkowe meble zaprojektowane przez Władysława Wołkowskiego, kolekcja wyrobów Spółdzielni Ład czy ceramika dekoracyjna z wytwórni Steatyt i Włocławek to najnowsze nabytki Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego znajdująca się w placówce kolekcja powojennego polskiego designu właśnie wzbogaciła się o 163 eksponaty. Na ten cel władze Mazowsza przeznaczyły 160 tys. zł. Zakupione przez samorząd województwa mazowieckiego eksponaty są dopełnieniem tworzonej od kilku lat w Muzeum Mazowieckim w Płocku kolekcji wzornictwa powojennego. Nowe eksponaty przedstawiają trendy obowiązujące w powojennym polskim designie. Kolekcja została powiększona zarówno o pojedyncze przedmioty, tj. stoły, szafy, krzesła, tapczany, tkaniny, rzemiosło, ceramikę, jak również komplety mebli. Zdecydowaną większość stanowi kolekcja wyrobów Spółdzielni Ład, która powstała w 1926 r. w Warszawie z inicjatywy profesorów i studentów Szkoły Sztuk Pięknych.

– Korzenie Spółdzielni Ład sięgają okresu dwudziestolecia, a artyści działający w jej zasobach należeli do czołowych przedstawicieli polskiej odmiany stylu art déco. Uzupełniając swe zasoby o wyroby Ładu uzupełniamy naszą kolekcję dokumentującą rozwój polskiego wzornictwa doby modernizmu – od belle epoque po czasy powojenne. Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego będziemy mogli prezentować ewolucję polskiego designu. Gdzie? Secesja ma w Płocku swój dom przy Tumskiej 8, niebawem zaprosimy wszystkich do królestwa art déco przy Kolegialnej - mówi Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Na kolekcję polskiego designu powojennego składają się eksponaty zakupione dzięki wsparciu samorządu Mazowsza, przedmioty podarowane muzeum przez mieszkańców oraz zakupione antyki. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku płocka placówka kupiła również obiekty po likwidowanej Cepelii przy ul. Chmielnej w Warszawie.

Zasoby Muzeum Mazowieckiego wzbogaciły się również o ceramikę dekoracyjną z czołowych polskich wytwórni Steatyt i Włocławek słynących ze współpracy z projektantami z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego oraz rodzimymi projektantami artystami. Wspólnie z nimi tworzyły w latach 50-tych i 70-tych markę nowoczesnego polskiego wzornictwa, tzw. polski look.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Roboty nauczyły się tańczyć | ESKA XD - Mobmania #15

Powrót do szkoły. Pamiętasz coś z fizyki? To powinien być BANAŁ!

Pytanie 1 z 10
Jednostką siły jest: