Jan Lebeistein

i

Autor: Jan Lebeistein / Płocka Galeria Sztuki

Zostań w domu i zwiedzaj Płocką Galerię Sztuki

2020-04-30 10:26

Chociaż sale wystawowe Płockiej Galerii Sztuki są zamknięte dla zwiedzających, to zapraszamy do spotkania w sieci i wirtualnego spaceru po naszej aktualnej ekspozycji. Wystawa „Jan Lebenstein. 1930-1999”, która dostępna jest już na Facebooku.

Wystawę tworzy ponad 60 prac ze zbiorów polskich kolekcjonerów: Marii i Marka Pileckich, Urszuli i Piotra Hofman oraz kolekcjonera z Sopotu. Są to obrazy olejne, gwasze, rysunki i grafiki, pochodzące z różnych okresów jego twórczości. Na wystawie pojawiły się jego sztandarowe prace malarskie, m.in. z najbardziej cenionego cyklu „Figury osiowe” z lat 50. XX w., będące uzewnętrznieniem jego rozumienia istoty życia, trwania, śmierci, erotyzmu, oraz późniejsze dzieła, opowiadające o relacji między kobietą a mężczyzną, z mitologicznymi skojarzeniami i nawiązaniem do sztuki barokowej czy antycznej. Uprawiał oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego, włączając do niej elementy abstrakcyjne i surrealistyczne. Tematy czerpał z literatury starożytnej, mitologii, Biblii. Współorganizatorami wystawy są Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie i Agencja Zegart.

Jan Lebenstein – malarz i grafik, ilustrator książkowy, znany i bardzo ceniony, nie tylko w Polsce. Urodził się w 1930 r. w Brześciu Litewskim, zmarł w Krakowie w 1999 r. W latach 1948-54 studiował malarstwo na Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie, w pracowni Artura Nachta-Samborskiego. Debiutował na wystawie “Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi" w warszawskim Arsenale w 1955. W 1959 otrzymał Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu za cykl obrazów Figury osiowe. Od 1960 r. mieszkał i działał we Francji. Związany był ze środowiskiem paryskiej “Kultury", m.in. ilustrował wydawane tam opowiadania Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Stworzył też ilustracje do dzieł literackich, np. „Folwarku zwierzęcego” George'a Orwella (1974), „Księgi Hioba” (1979), „Apokalipsy” (1983) czy „Księgi Rodzaju” (1995). Lebenstein zajmował się scenografią i projektowaniem witraży. W 1976 r. otrzymał Nagrodę Fundacji im. A. Jurzykowskiego z Nowego Jorku, a w 1987 r. - Nagrodę im. Jana Cybisa. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu oraz w Museum of Modern Art w Nowym Jorku i Nationale d'Art Moderne w Paryżu.