ujecie wody grabowka

i

Autor: Urząd Miasta Płocka

Zakończyła się modernizacja ujęcia wody "Grabówka"

2022-05-18 9:18

Zakończyła się trwająca od stycznia 2021 roku przebudowa ujęcia powierzchniowego „Grabówka”, znajdujące się na prawym brzegu Wisły w części cofkowej Zbiornika Włocławskiego. Pochodzi z niego ok. 50% ogólnej ilości wody dostarczanej odbiorcom.

Ujęcie zostało wybudowane w 1968 r. i z uwagi na stan zużycia wymagało remontu i modernizacji w celu poprawy niezawodności i bezpieczeństwa dostaw wody dla miasta Płocka.

- Realizujemy w Płocku wiele inwestycji. Część łatwo zauważyć jak stadion, przedszkole nr 17 i ulice. Inne są mniej widoczne, a bardzo ważne i potrzebne, tak jak przebudowa powierzchniowego ujęcia wody „Grabówka”. To kolejna inwestycja Wodociągów Płockich, dzięki której połocczanie mają zapewnione dostawy wody – komentował prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podczas prezentacji efektów inwestycji. - Dążymy do zdywersyfikowania źródeł wody, aby być lepiej przygotowanym na zmiany klimatu. Część wody w płockich kranach pochodzi ze studni głębinowych, część z Wisły.

Dodatkowo ujęcie wyposażono w układ monitorujący w sposób ciągły parametry jakościowe ujmowanej wody, a także w system monitoringu zewnętrznego i wewnętrznego.

Wartość inwestycji wynosi 11,4 mln zł. Wodociągi Płockie pozyskały środki unijne na jej realizację w wysokości ok. 7,2 mln zł.

Zakres przebudowy obejmował m.in.:

  • Pompownię I stopnia – wymiana całego istniejącego układu technologicznego: pomp, rurociągów i armatury;
  • Komorę ujęciową – wymiana kraty zabezpieczającej przed przedostaniem się dużych części pływających do zatoki ujściowej;
  • Komorę wlotową – odnowienie ścian wewnątrz komory, nadziemnej zewnętrznej części komory, wymiana pomostów i drabinek. Wymiana instalacji wentylacyjnej, instalacji odwadniającej rurociągi oraz instalacji pompowej do odprowadzenia wody z wnętrza komory.
  • Budowę by-passu zatoki ujęciowej stanowiący zapasowe zasilanie w wodę pompowni Io.Zatokę ujęciową – umocnienie skarpy płytami ażurowymi i kamieniem. Remont schodów terenowych, chodnika oraz ściany oporowej przy wlotach do zatoki.
  • Remont budynku agregatorowni wraz z wymianą agregatu prądotwórczego.
  • Przebudowę układu drogowego na terenie ujęcia wody.