drzewa

i

Autor: Urząd Miasta Płocka

Trwa zielona rewitalizacja Płocka. Dla dobra drzew

2022-04-19 10:47

Trwa zielona rewitalizacja Płocka, która odmienia miejską przestrzeń i wprowadza szereg rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Po Pasażu Paderewskiego zmiany czekają następne ulice. Można je już zauważyć na ul. Kazimierza Wielkiego, na odcinku między Okrzei a Nowowiejskiego.

– W zeszłym roku rozpoczęliśmy zieloną rewitalizację miasta, usuwając część płyt chodnikowych z Pasażu Paderewskiego i sadząc w ich miejsce 21 buków i kilkaset krzewów. Tak samo postąpiliśmy w pobliżu schodów w Jarze Kazimierza, robiąc przestrzeń dla kasztanowca i krzewów. Teraz na ul. Kazimierza Wielkiego kontynuujemy ten proces, dlatego zdjęliśmy kostkę na początek wokół 5 lip, dając im więcej miejsca do życia. Kolejne działania planujemy przy ul. 1 Maja i Kolegialnej – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Te działania są elementem projektu badawczego realizowanego wspólnie z płocką filią Politechniki Warszawskiej. Jego wyniki chcemy zastosować do poprawy kondycji zieleni w Płocku, zwiększenia ilości powierzchni biologicznie czynnej i retencji wody.

Jednym z pierwszych działań naukowców było pobranie do badań próbek gleby przy drzewach na ul. Kazimierza Wielkiego i Kolegialnej. W laboratorium są poddawane analizie m.in. pod kątem zasolenia, pH i wilgotności.

Wszystkie wykonane zabiegi mają poprawić sytuację istniejącego drzewostanu, co będzie weryfikowane i sprawdzane przez badaczy z Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku. W kolejnych miesiącach „nowe życie” uzyskają następne drzewa przy ul. Kazimierza Wielkiego, którym również zostaną poprawione warunki siedliskowe.

Część drzew przy ul. Kazimierza Wielkiego (7 lip) jest w bardzo złym stanie. Niestety nie da się ich uratować i muszą zostać usunięte. Miejsca po nich zostaną odpowiednio przygotowane, użyźniony grunt i powiększona przestrzeń bez kostki chodnikowej, co zapewnieni dobre warunki do rozwoju nowo posadzonym drzewom.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE