Przeszło 250 milionów złotych na walkę z pandemią. Zobacz jaki sprzęt trafił do Płocka

2020-10-13 14:24 Mr. J
Lekarz
Autor: Darko Stojanovic Samorząd województwa kupuje środki dla szpitali

Mazowsze realizuje obecnie jeden z największych projektów unijnych. Zaangażowanych zostało już 195 mln zł z puli 255 mln zł. Dzięki tym środkom samorząd Mazowsza zakupił już ponad 17,4 mln środków ochrony osobistej i ponad 39 tys. sprzętu i wyposażenia. Cel jest jeden – zabezpieczenie personelu medycznego i pacjentów w walce z COVID-19.

Samorząd Mazowsza jako pierwszy polski region zdecydował się na uruchomienie środków unijnych na walkę z COVID-19. W projekcie bierze udział 75 partnerów z całego województwa. Wśród nich jest 5 z subregionu płockiego: Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu, ARION Med. Sp. z o.o Zespół Opieki Zdrowotnej w Gostyninie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku oraz Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o.

– Zakupiliśmy także testy, aby personel medyczny mógł uzyskać szybką diagnostykę. Cały czas monitorujemy sytuację i przekazujemy nasze wsparcie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Do tej pory zaangażowaliśmy już ponad 195 mln zł - mówi Adam Struzik Marszałek województwa Mazowieckiego.

Wśród zakupionych środków ochrony osobistej znalazło się: 12,3 mln rękawiczek, ponad 4 mln maseczek (FFP2 i KN95, FFP3, chirurgiczne/medyczne), blisko 277 tys. litrów płynu do dezynfekcji rąk i powierzchni, ponad 207 tys. kombinezonów, ponad 209 tys. ochraniaczy na buty, ponad 216 tys. fartuchów ponad 47,5 tys. przyłbic i blisko 33 tys. gogli.

Co trafiło do Płocka?

Do tej pory do placówek z subregionu płockiego trafiło już blisko 525 tys. środków ochrony osobistej, w tym:

  • ponad 350 tys. rękawiczek,
  • ponad 121 tys. maseczek (FFP2 I KN95, FFP3, chirurgicznych/medycznych),
  • 15,7 tys. litrów płynów do dezynfekcji,
  • ponad 11,9 tys. ochraniaczy na buty,
  • ponad 13,6 tys. kombinezonów,
  • ponad 7 tys. fartuchów,
  • ponad 2,8tys. przyłbic,
  • 2,2 tys. gogli.

Za pieniądze do Płocka, Sierpca i Gostynina trafiło ponad 250 sztuk sprzętu i wyposażenia w tym 28 kardiomonitorów, 4 defibrylatory, 3 respiratory i dwie komory laminarne. W ramach wsparcia w szpitalu wojewódzkim w Płocku zamontowany został system do bezdotykowego pomiaru temperatury ciała. Stacja pogotowia ratunkowego w naszym mieście, otrzymała ambulans typu C oraz specjalny pojazd do przewozu osób zakażonych niewymagających pomocy ratowników medycznych.

Jak wygląda oddawanie krwi? Opowiada wieloletni dawca

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.