Nobiscum

i

Autor: Fundacja Nobiscum

Premiera książki, projekt multimedialny i koncerty. Płocka fundacja rozpoczyna 2020 z przytupem!

2020-02-12 10:51

Fundacja Nobiscum od początku swojej działalności stara się rozpowszechniać w Płocku kulturę niszową. Warsztaty i koncerty muzyki eksperymentalnej to nie jedyne czym się zajmuje. Duża część jej działalności poświęcona jest historii. Przede wszystkim tej dotyczącej społeczności żydowskiej w naszym mieście.

Na pierwszy ogień poleci muzyka eksperymentalna i pierwszy tegoroczny koncert z cyklu Sygnał/Szum. Odbędzie się on już w środę 19 lutego. Fundacja Nobiscum we współpracy z Płocką Galerią Sztuki i Sound Machines  zaprasza na niego wszystkich płocczan. Nawet tych którzy nie mieli wcześniej do czynienia z tym rodzajem sztuki. Jak zawsze spodziewać możemy się tam niecodziennej dźwiękowej podróży. W Płockiej Galerii Sztuki zagra wtedy Wojtek Kurek w ramach swojej trasy zapowiadającej nowy album Buoyancy. Kurek to przede wszystkim perkusista, improwizator, autor instalacji i muzyki do spektakli. Artysta korzysta z narzędzi takich jak Arduino, Pure Data, Max Msp.

W dalszych planach fundacji znalazła się między innymi premiera książki. Odbędzie się ona w niedzielę 1 marca. Tego dnia mija 79 rocznica ostatniej deportacji Żydów z płockiego getta. Książka będzie nosić tytuł „Tema. Wspomnienia z czasów Zagłady”.

Publikacja wspomnień Temy, w formie wywiadu, którego udzieliła w 1994 roku swojemu wnukowi Joshui Newmanowi, to próba ocalenia od zapomnienia wojennych doświadczeń jednej z rodzin żydowskich związanych z Płockiem, zarazem doświadczeń płocczanki, która przez całe życie nosiła w sobie tragiczne wspomnienia, którymi nie potrafiła dzielić się z nikim spoza rodziny.

Tema

i

Autor: Fundacja Nobiscum

To jednak nie koniec wydarzeń. Również 1 marca fundacja zaprezentuje efekty pracy nad projektem „Pamięć. Płock 1939”, ktorego celem jest imienne upamiętnienie wszystkich mieszkańców miasta Płocka żydowskiego pochodzenia, którzy zginęli w Holokauście, a o których informacje można odnaleźć w dokumentach archiwalnych z okresu II wojny światowej. Zostaną one zaprezentowane w formie multimedialnej, która prócz nazwisk płockich Żydów oparta została o specjalnie wykonane z tej okazji fotografie autorstwa Among Scratches.

Among

i

Autor: Among Scratches

Tego dnia również zobaczyć będziecie mogli 3kropki czyli projekt solowy Krzysztofa Piotrowskiego, gitarzysty zespołu Schrottersburg. Podczas premiery książki i projektu artysta zagra koncert inspirowany historią lokalnej społeczności żydowskiej i dedykowany płockim Żydom, którzy zginęli w czasie Holokaustu.