„Pod tym samym niebem” razem z Władysławem Bartoszewskim już teraz w Muzeum w Płocku

2021-06-10 11:48 Mr. J
„Pod tym samym niebem” razem z Władysławem Bartoszewskim już teraz w Muzeum w Płocku
Autor: Muzeum Żydów Mazowieckich

Pozwala przede wszystkim zapoznać się z najważniejszymi etapami biografii jej głównego bohatera: od lat szkolnych w wielokulturowej i międzywojennej Warszawie oraz dramatycznych doświadczeń w obozie Auschwitz i udziału w konspiracji i późniejszą pracę publicysty-dokumentalisty.

Wystawa powstała we współpracy Muzeum Sopotu i trójmiejskiego stowarzyszenia „Warto być przyzwoitym”. W powstaniu treści i doborze fotografii oraz dokumentów uczestniczyli byli współpracownicy Władysława Bartoszewskiego w kooperacji z Gabinetami Świadków Historii Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu – właśnie tam, zgodnie z wolą darczyńców przechowywane są bogate archiwa Zofii i Władysława Bartoszewskich.

Współautorem wystawy jest Marcin Barcz, asystent Władysława Bartoszewskiego w latach 2002-2015.

Od pierwszego spotkania z nim, jeszcze w moich czasach studenckich w latach dziewięćdziesiątych, miałem zawsze wrażenie przebywania z kimś niezwykle ciekawym, dobrym, życzliwym. Po prostu normalnym człowiekiem. Nie traktowałem go w kategoriach autorytetu, ale po prostu kogoś, z kim chce się spędzać czas. Dla kogo chce się pracować, komu warto towarzyszyć i kogo w miarę możliwości warto na swój sposób naśladować. Władysław Bartoszewski do dzisiaj ułatwia mi wiele decyzji, jak pewnie innym osobom, które miały z nim do czynienia. Wystarczy w chwili wątpliwości pomyśleć: „Jak by się zachował?”, i wybór od razu staje się jasny – opowiada Marcin Barcz.

Wystawę „Pod tym samym niebem” w MŻM będzie można oglądać do 22 sierpnia br.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!