Płock. Odcisk łapy sprzed ok. 500 lat! Do jakiego zwierzęcia należał? [ZDJĘCIA]

2020-06-30 7:45 Michał Michalak

Można go zobaczyć na wystawie "X wieków Płocka" prezentowanej przez Muzeum Mazowieckie. Cegłę, w której odcisnęło swoją łapę zwierzę, wydobyto w czasie wykopalisk prowadzonych na Wzgórzu Tumskim i pochodzi sprzed ok. 500 lat. To najprawdopodobniej fragment średniowiecznego zamku, którego pozostałości należą dziś do Opactwa Pobenedyktyńskiego.

Jak informuje Muzeum Mazowieckie w Płocku, odcisk łapy sprzed ok. 500 lat należy do psa. Znaleziono go na cegle wykopanej na Wzgórzu Tumskim na terenie, gdzie kiedyś znajdował się średniowieczny zamek - pozostałości po nim wchodzą w skład znajdującego się tam dziś Opactwa Pobenedyktyńskiego.

Jak informuje Muzeum Mazowieckie w Płocku, "przed wiekami cegły wytwarzano z gliny wlewanej do specjalnych form. Nim trafiły do pieca, musiały ciut podeschnąć. Formy umieszczano więc przewiewnych miejscach, a miejsca owe - jak widać - były odwiedzane przez psiaki".

Cegłę z odciskiem łapy oraz cegłę z literą "S", kafel z pieca czy żelazne klucze piórowe (wszystkie pochodzące z ruin średniowiecznego zamku) można oglądać na wystawie "X wieków Płocka" w Muzeum Mazowieckim.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj!

Sztuczna kość - wynalazek przyszłości stał się teraźniejszością

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.